MEGAZEKA    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Seyir keyfi veren eğlencesi yüksek bir animasyon.

Açıkçası “süper kahramanlık” konusuna kafa yoran her film belli bir ilgiyi hak ediyor. Pixar filmlerinin en iyilerinden biri sayılan "İnanılmaz Aile" (The Incredibles) yıllara meydan okuyan yenilikçi bir bakışa sahipti. Megazeka ise o kadar derin olamıyor belki ama işin eğlence kısmında hiç tökezlemiyor.

Megazeka’nın özünde Süperman başta olmak üzere süper kahraman mantığının parodisini yapmak var. Tabii telif mevzularından dolayı tam adını kullanmayıp küçük imaj oynamalarıyla süper kahramanların en bilineni Süperman’i “Metro Man” yapmışlar. Filmin ana kahramanı Megazeka’yı Metro Man’in hayat çizgisiyle paralel başlatan öykü, mavi derisi yüzünden dışlanan ve hep Metro Man’ın yardımseverliğinin arkasında kalan Megazeka’nın kötü olmaya karar vermesiyle şekilleniyor. Tabii ki yine medya dünyasından bir Lois Lane de var. Megazeka’nın bir gün yenmeyi başardığı Metro Man’in sevgilisi Roxanne’i de kazanma çabaları ve türlü aksiyon sahneleriyle matrak bir finale doğru hızla yol alıyor film.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Orijinal seslendirmesinde Will Ferrell, Tina Fey, Brad Pitt ve Jonah Hill kendi sinema personalarını da karakterlere katarak yapıyorlar işlerini. Bu nedenle filmin orijinal sesiyle izlenmesi eğlence dozunu ikiye katlıyor.

Aslında Megazeka bir başka okumayla “iyi” olanın değerinin bilinmesi için etrafta “kötü”nün de olması gerektiğini söylüyor bir süre. Ama sonra “kötü”nün içindeki “iyi”yi keşfetmesi meselesine girince oldukça sevimli bir hâl alıyor. Megazeka‘nın en büyük amacı eğlendirmek. Zekice kurduğu bir hikaye var ortada ama temasını derinleştirmek için çok uğraşılmamış. Hikayesinin gereğince çizgi film şiddeti barındırıyor ama korkutucu sahnelerinin olduğu pek söylenemez. Final kısımlarında epey bir lazerli, patlamalı aksiyon sahnesi bulunmakta. Zaten günümüz çocukları süper kahramanlarla ilgili her türlü film ve dizide alışıklar böyle sahnelere. Birkaç küçük flörtöz durum da yaşanıyor (özellikle finale doğru bir öpüşme sahnesi var), onu da belirtelim.

Netflix’te 7+ alan film ülkemiz sinemalarında da 7+ sınıfıyla oynamıştı ama bugün vizyona girse yeni sistemden rahatlıkla 6+ alırdı. “Megazeka” Netflix’in dışında Google Play, BeinConnect ve iTunes’dan da izlenebilmekte.  * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

KAHRAMANLIK SIRASI BİZDE   7 +

7.5 /10

Çocuklar için yapılan süper kahraman filmlerinin içinde iyi örneklerden bir tanesi. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Robert Rodriguez

Oyuncular: YaYa Gosselin, Lyon Daniels, Andy Walken, Pedro Pascal

PİJAMASKELİLER   5 +

5.6 /10

Okul öncesi çocuklar için yapılmış süper kahramanlı animasyon dizisinde bazı unsurlara dikkat. Devamı

Süre: 10 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Christian De Vita

Oyuncular: Kyle Breitkopf (ses), Addison Holley (ses), Juan Luis Bonilla (ses)

SİHİRLİ GÜREŞÇİ   9 +

4.0 /10

Basit bir hikayeye sahip ve küçük çocuklar için kafa karıştırıcı bazı dengesizlikler mevcut. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Jay Karas

Oyuncular: Seth Carr, Tichina Arnold, Adam Pally

MEGAZEKA   6 +

6.7 /10

Seyir keyfi veren eğlencesi yüksek bir animasyon. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2010

Yönetmen: Tom McGrath

Oyuncular: Will Ferrell (ses), Jonah Hill (ses), Brad Pitt (ses), Tina Fey (Ses), Ben Stiller (ses)