MERCAN PEŞİNDE    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Belgesel, müthiş bir dünyanın kapılarını açmakla kalmayıp iklim değişikliğine de büyük bir kanıt oluşturuyor. Mercan resiflerinin hızla yok olduğunu fark eden bilim insanları, dalgıçlar ve profesyonel fotoğrafçılar dünyanın dört bir yanında araştırmalarına başlarlar.

Film ilk etapta mercanların canlı varlıklar olduklarını gösteriyor seyircilerine. Farklı denizlerde renkleri solan ve beyazlaşan mercanları araştıran bilim insanları mercan ölümlerini birer görsel kanıt haline getirip insanları iklim değişikliğine daha çok ikna etmek ve dünyanın geçirdiği değişimi daha iyi gösterebilmek amacıyla kolları sıvarlar. Okyanusun en derinlerinde çalışacak kameralar geliştirirler ve bu sayede biz de bambaşka, rengarenk bir evreni keşfetmeye başlarız. Bu güzelliklerin giderek solarak öldüklerini düşünmek gerçekten de izleyenleri etkiliyor.

Ekibin büyük bir heyecanla çıktığı bu yolculukta bazı teknik aksaklıklar ve doğa koşullarından kaynaklı bir dizi sorunla karşılaşması belgesel ilerledikçe heyecanı arttırıyor... Yine de ekip okyanusun altındaki bu trajik dönüşümü takip ederek belgeliyor ve olağanüstü bir işe imzasını atmış oluyor.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Mercan Peşinde” bu çalışkan ekibin çalışmalarını takip ederken nefes kesen bir görsellik sunuyor bize. Ayrıca çocuklara bilim insanlarının meraklarını, tutkularını, bilgi ve becerilerini nasıl kullandıklarını gayet özendirici bir şekilde aktarıyor. Onların öğrenme aşkı, çalışkanlıkları, bilgileri, cesaretleri, ekip çalışmasına olan inançları, canlılara ve dünyaya olan hassasiyetleri gerçekten ilham verici. Dünyadaki ısı artışının hayata olan etkisine dikkat çekiyor. Çocuklar iklim değişikliği hakkında detaylı bilgi sahibi oluyorlar.

Çocuklarımızı çevre bilinciyle ve dünyanın geleceğine yönelik daha hassasiyetle yetiştirmemiz en başta onlar için çok önemli.  

Bu önemli belgesel Türkçe dublaj desteğiyle Netflix’te mevcut. Işıkları kapatıp bir sinema ortamı yaratarak izlemeniz tavsiye edilir. Ailece izleyip birlikte yorumlamak da güzel ve anlamlı bir etkinlik olacaktır. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap