MOANA    6+

9.3 /10
2 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Disney’in ikibinli yıllarda çıkardığı, hem içerik hem de teknik anlamda en iyi animasyonlarından biri...

Güney Pasifik’in cennet gibi adalarından birinde ama okyanustan korkarak yaşayan Motunui halkının şefinin genç ve meraklı kızı Moana, on altı yaşına geldiğinde önemli bir karar vermek zorunda kalır. Çocukluğundan beri merak ettiği açık denize doğru yola çıkmaya karar verir ama bunu en çok da Motunui halkı ve güzel adası için yapmak zorundadır.

Moana, bir zamanlar yaptığı bir hareket sonucu Motunui halkını tehlikeye sokan yarı tanrı Maui’yi bulup ondan kendisine yardım etmesini ister, böylece onun kendi hatasını da telafi etmiş olacağını söyler. Ancak Maui’nin dev bir kibirin altında sakladığı bazı özgüven sorunları vardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Moana çok güçlü yazılmış bir genç kız karakteri. Son yıllarda izlediğimiz pek çok animasyonda böyle güçlü kız karakterler var ama neredeyse hiçbiri Moana kadar büyüleyici özelliklere sahip değil. Hem teknik olarak çok iyi bir işçilik var hem de güçlü karakteri, kararlılığı, cesareti ve duruşuyla genç kızlar için doğru ve cazip bir rol model oluşturmakta. En güzel tarafı da güçlü olmak için ‘erkeksi’ olmak zorunda olmaması...

Filmde çok eğlenceli ve yaratıcı durumların yaşandığı bir hikaye var. Kötü karakterler ve yaratıklar dahil filmde görünen bütün karakterler son derece renkli. (Hindistan cevizi korsanlar mesela). Aynı zamanda güzel müziklerle de donatılmış bir animasyon olan “Moana” kesinlikle tam bir aile eğlencesi.

Film iTunes, Google Play gibi dijital platformlardan izlenebiliyor. Ayrıca DVD’si de ülkemizde çıktı.

DİKKAT: Film bizde genel izleyici sınıflandırmasıyla vizyona çıkmıştı ama 6 yaşından küçük bazı hassas çocuklar için özellikle finalde ortaya çıkan ve alev topları fırlatan kötü dev biraz korkutucu olabilir. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar -

Şiddet / Korku öğesi ***
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  *


Yorum Yap

Mai Ada Karpat

19 Ocak 2020 Pazar

Moana’nın dünyayı kurtarmasını çok sevdim.

elif gönen

14 Nisan 2020 Salı

moana çok güzel mesajlar içeren ,tekrar tekrar izlesem doymayacağım bir animasyon film.Başrolünde prenses bir kızın kahramanlık hikayesini barındırması öncelikle çok güzel , son derece az rastlanır bir durum.Üstelik erkek çocukları da çok beğenerek izliyor , cinsiyetçi bir film değil.Ayrıca çevreci mesajıyla da bence liste başını zorlar , doğa dostu tutumu o kadar güzel işlenmiş ki hayran olmamak elde değil.Şarkıları da akılda kalıcı ve etkileyici.