MUCİZELER PARKI    7+

6.5 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

“Mucizeler Parkı”nın hikayesinin çıkış noktası “Komşum Totoro”ya çok benziyor aslında. Hikayemizin ana kahramanı kocaman parlak yeşil gözleri olan 5-6 yaşlarında zeki kız çocuğu June. Kafası fiziğe çok çalışan ve hayal gücü kuvvetli olan June, annesiyle birlikte hayali bir eğlence parkı tasarlamıştır. Ancak bir gün annesinin hasta olduğu (dillendirilmiyor ama belli ki kanser) ortaya çıkar.

Bir süreliğine June’u babasına emanet eder ve tedavi olmaya gider. June eğlence parkı hayallerini bir süre rafa kaldırır, çünkü aklı annesindedir. Arkadaşlarıyla matematik kampına doğru yola çıktığında, babasını yalnız bırakmak istemediği için otobüsten kaçar ve eve giden yolda annesiyle hayal ettiği eğlence parkının gerçekten varolduğunu ama bazı aksilikler yüzünden çalışmadığını farkeder. İçerdeki hayali dostlarıyla parkı tekrar işler hale getirmeye çalışır. Bundan sonrası epey hareketli bir maceradır...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Mucizeler Parkı” güçlü bir kız karakter koyuyor hikayenin merkezine. İlk bölümde güzel gelişen sıcak bir anne-kız ilişkisi izliyoruz. Annenin hikayeden çıkmasından sonra June’un babasıyla olan ilişkisi üzerine neredeyse hiç çalışılmamış. Parkta geçen kısım ise biraz fazla kaotik...

June’un filmin başlarında kendisini ve bütün mahalleyi tehlikeye sokan hareketi heyecanlı bir sahne ama çocuklar için pek de örnek bir davranış değil doğrusu. Ayrıca yine parkta yaşanan bazı gelişmeler, tehlikeli rollercoaster sahneleri ve özellikle de sürü halinde saldıran “şempanzombi”ler küçük çocuklara biraz ürkütücü gelebilir.

“Mucizeler Parkı” 7+ bir film. Hayal gücü ve yaratıcılığı teşvik eden, merak duygusunun önemini vurgulayan hikayesi ve kötü gelişmelerin hayatı zehir etmemesi gerektiğini söyleyen temasıyla dikkat çekiyor. Ama çok kalıcı bir film olduğu da söylenemez.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  
Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

Zeynep Bayram

10 Nisan 2021 Cumartesi

Fragmanını çok beğenerek 6 ve 7 yaşındaki kardeşlerimle sinemada izlemiştik bu filmi. Annemizi kanserden kaybettiğimiz için ve fragmanında da bu konu hakkında hiçbir şey göstermediği için kardeşlerimin hiç de eğlenerek izlediği bir film olmadı ve çok etkilendiler. Filmin sonunda e onun annesi iyileşti ve eve geri döndü bizim annemiz neden dönmedi algısı oluştu. O yüzden benzer durumda olan çocuklar icin bu filmi izlemetmeden önce iki kere düşünün.