MULAN (2020)    11+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Klasik animasyonun daha feminist, aksiyon dozu yüksek ve akıcı uyarlaması. 

Disney'in 1998 yapımı klasik animasyon filminde de olduğu gibi; gerçek oyuncularla çekilen yeni “Mulan” filmi de Çin’in çok sevilen bu eski halk hikayesini tekrarlıyor.

Hikayede Mulan adlı cesur bir genç kız, Hun ordusunun tehdidine karşılık vermeye hazırlanan imparator tarafından savaşa çağrılan babasının aksayan bacağına rağmen tereddüt etmeden orduya katılmak istemesine karşı çıkar. Ailesinden habersiz erkek gibi giyinir, babasının belgelerini ve savaş malzemelerini alarak Çin ordusuna katılır. Diğer genç erkeklerle birlikte eğitim alır ve sonunda hem aklı ve gücü hem de cesareti sayesinde bir kahramanlık destanı yazar.

Mulan daha çocukluğundan itibaren fazlasıyla aktif, meraklı ve çevresindeki diğer kız çocuklarından daha atak bir kişiliğe sahiptir. Köyünün ve o zamanki Çin toplumunun kadınlara verdiği ‘iyi bir eş olma’ rolü ona yeterli gelmez. Babasının yerine geçerek onu savaştan korur ama bu hareketi Çin’in geleneksel toplum yapısı içinde aile şerefini de zedeler aslında.Yine de geri adım atmaz ve yaptığı hareketin aslında ailesine olan bağlılığını gösterdiğini de imparator dahil herkese kabul ettirir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Disney’in yeni “Mulan” filmi 1998 yapımı animasyon gibi bir küçük çocuk filmi değil. Mesela animasyonda Mulan’a eşlik eden ve sık sık komedi unsuru olarak kullanılan küçük ejderha Mushu gibi bir karakter yok. Hatta tam tersi Mulan üzerinden verilen feminist mesaja daha uygun bir şekilde karşısına ancak kötülüğe hizmet ederek varolabilmiş, özgürlüğünü yitirmiş bir kadın karakter eklenmiş. O da finalde Mulan’ın duruşundan çok etkileniyor zaten.  

Filmdeki en büyük pozitif mesaj; kendi potansiyelini, kimliğini ve gücünü saklamaktansa inadına onları öne çıkarmak gerektiği; toplumsal dayatmalara rağmen doğru olan hedefe yürümek ve kendini herkese önemsetmeyi başarmak... Her şeye rağmen dürüst olup hem ülkene hem de ailene katkı sağlayabilmek mümkündür diyor film. Kadınlık zayıflık demek değildir. Gerektiğinde insanların aynı amaç için bir araya gelmesi, dayanışma içinde bir zorlukla mücadele etmesinin cinsiyetle de ilgisi yoktur.

Mulan’ın kararlılığı, cesareti, ailesi ve ülkesine olan duyarlılığı onu özellikle kız çocukları için harika bir rol model haline getiriyor. Ancak hikayenin küçük çocukları irkiltecek şiddetli bir tarafı da var. Birçok sahnede öldüğü görülen askerler var. Oklarla, kılıçlarla ya da yüksek yerlerden düşerek ölen askerler görülmekte. Savaşın içindeki bu ölümlerin bazılarından Mulan ve arkadaşları da sorumlu üstelik. Bu sahneler genelde kansız halledilmiş olsalar da bir sahnede cadının elinden yere damlayan birkaç damla kan görünüyor. Genel anlamda cadı karakteri birkaç sahnede küçük çocukları ürkütebilir de.

Mulan asker eğitimi sırasında diğer askerlerle kızlar hakkında yapılan bir erkek muhabbetinin içinde kalıyor. Bir sahnede yıkanmak için göle giriyor ama çocuklar için endişe yaratacak bir çıplaklık yok.

Film yetişkinler için biraz çocuksu, çocuklar için de biraz yetişkin işi gelebilir. Bu anlamda bir ‘arada kalmış’ hali de var açıkçası. Ama aksiyon sahneleri özellikle uzakdoğu ‘wuxia’ filmlerini sevenler için ilgi çekici gelebilir. Donnie Yen ve Jet Li gibi bu türün yıldız oyuncuları da filme renk katmakta.

Film ülkemizde 10+ 13A sınıfıyla vizyona girdi. Doğru bir sınıflandırma. Bizce de filmin 11-12 yaştan itibaren izlenmesi daha doğru. * Burak Göral  


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: ****
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap