MUNE: AY KORUYUCUSU    9+

6 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Yaratıcı buluşlarla dolu bu fantastik filmde bazı küçük ürkütücü detaylar da bulunmakta... 

Dünyadan uzakta küçük bir gezegenin tuhaf görünüşlü canlıları güneşin ve ayın koruyucularının güvencesi altında yaşamaktalar. Ama artık iki koruyucu da yaşlanmış, büyük bir törenle yeni genç koruyucuları ilan edeceklerdir. İşte tam o sırada bir karışıklık olur ve ayın yeni koruyucusu olması beklenen Yule’nin yerine özgüven sorunları olan, kimsenin pek önemsemediği Mune yanlışlıkla görevi üstlenen yeni koruyucu olur. Yeraltında yaşayan eski güneş koruyucusu Necross, Yule’nin kıskançlığından ve Mune’nin de saflığından faydalanarak aklı bir karış havada olan, güneşin yeni koruyucusu Sohone’dan kaçırır.

Mune ise önce kendi elinden kaçırdığı ayı kurtaracak sonra da Necross’la karşı karşıya gelecektir. Yanında ise yeni tanıştığı mumdan kız Glim ve daha ilk gününde mahçup durumuna düşen Sohone olacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu Fransız yapımı animasyon aslında çok yaratıcı fikirlerle dolu olarak başlıyor macerasını anlatmaya. Ancak hikayenin kötüsü Necross’un göründüğü andan itibaren biraz karanlık sulara giriyor.

Film izleyecilerine ekip çalışması ve arkadaşlık temalarında güzel mesajlar veriyor. Glim üzerinden cesur ve kendine güvenen dişi bir karakter izliyoruz. Mune ve Sohone da hatalarından ders alan iki erkek karakter. Başından beri akıllı, hassas ve dürüst biri olarak sunulan ve babasıyla yalnız yaşayan bir kız çocuğu olan Glim onu çok düşünen babasını hiç dinlemiyor, hatta sonunda da onu hiçe sayıyor. Bu özgür kız modeli başka türlü de çizilebilirdi doğrusu. 

“Mune: Ay Koruyucusu” çizgileri ve bazı parlak buluşlarıyla dikkat çekyor çekmesine ama hikayeye gereksiz bir şekilde hafiften de abartılarak sokuşturulan romantizm, finali biraz dağıtıyor. Filmin kötüsü Necross da hassas bazı çocukları bir parça ürkütebilir doğrusu.

Yine de 9+ yaşlar için internette çeşitli sayfalarda türkçe dublaj seçeneğiyle de izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar
**  

Şiddet / Korku öğeleri **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

ULTRAMAN RISING   10 +

7.5 /10

Japon tarzı ‘süper kahraman canavarlara karşı’ hikayesinden hayat dersleri. Devamı

Süre: 117 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Shannon Tindle

Oyuncular: Christopher Sean (ses), Tamlyn Tomita (ses), Gedde Watanabe (ses), Keone Young (ses)

BAY KLEKS’İN AKADEMİSİ   10 +

4.0 /10

Polonya usulü bir Harry Potter taklidi. Devamı

Süre: 130 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Maciej Kawulski

Oyuncular: Tomasz Kot, Antonina Litwiniak, Piotr Fronczewski, Sebastian Stankiewicz, Agnieszka Grochowska

ÖFKELİ PATİLER: HANK EFSANESİ   10 +

7.0 /10

Kediler şehrinde samuray olmaya çalışan bir köpeğin macerası. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Chris Bailey, Rob Minkoff, Mark Koetsier

Oyuncular: Michael Cera (ses), Samuel L. Jackson (ses), Ricky Gervais (ses), Mel Brooks (ses), Kylie Kuioka (ses), Michelle Yeoh (ses)

ŞEMPANZE   7 +

7.0 /10

Bir yavru şempanzenin dokunaklı ve samimi büyüme hikayesi Afrika’da büyük bir yağmur ormanında yaşayan Oscar adlı bir yavru şempanzenin büyüme hikayesini izliyoruz bu duygusal belgeselde. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Alastair Fothergill, Mark Linfield

Oyuncular: Tim Allen (anlatıcı)