MUTLU CANAVAR AİLESİ 2    7+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Zaten sorunlu olan ilk filmden daha sorunlu bir devam filmine...

İlk filmde Drakula yüzünden yaşadıkları zorlu maceraları geride bırakan Wishbone ailesi artık hayatlarını görünürde düzene sokmuş ve mutlu olduklarını düşünerek yaşıyorlardır. Onlara büyü yapan cadı Baba Yaga ile de artık dostlardır. Baba Yaga evleniyordur, aile son anda da olsa düğüne yetişir. Ancak beklenmedik bir şey olur, son derece teknolojik bazı alet edavatlara sahip bir kız çocuğu düğünü basar ve Baba Yaga’yı kaçırır. Ailenin küçük oğlu Max müdahale etmek ister ve bazı gelişmelerin ardından aile üyeleri yine kendilerini korku karakterleri olarak bulurlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Zoraki bir devam hikayesi olduğunu daha ilk dakikalarından belli ediyor film. Doğrusu ilk film de yapısı gereği çocuklar için sorunlu bulunan bir filmdi. İkinci film teknik olarak daha şık görünse de hikaye anlamında daha geri atılmış bir adım. Helikopter anne her şeyi düzeltirken, babanın ilgisizliğine eleştiri yapılıyor; teknolojik dahi erkek çocuk ve kendinde sürekli kusur bulan ergen kız tiplemeleriyle de böyle filmlerin tüm klişelerini içinde kapsıyor.

Daha en baştan itibaren karakterlerin pek de örnek olmayan hareketleriyle başlıyor film. Ailenin ergen kızı Fay okulu bırakmak istediğini söylüyor anne-babasına. Ailenin oğlu Max hâlâ ilk filmdeki ezikliğinden kurtulmaya çalışmak için yaşından büyük tavırlar gösteriyor. Baba Frank düğüne yetişmek için son derece tehlikeli hareketler yaparak araba kullanıyor vs.

Aile yeniden canavarlara dönüştüklerinde aslında başka bir aileyle savaşmaya başladıkalrını farkediyorlar. Bundan sonrası tümüyle ajan ve süper kahraman filmlerine benzeyen bir yapıyı taşıyor. Ama hiç ilgi çekici ve sürükleyici bir hikaye değil maalesef. Sahneler ve bazı diyaloglar çocuk izleyiciler için bile fazla çiğ. İlk filmdeki kadar gürültülü bir film değil belki ama çizgi film şiddeti yine hayli mevcut.

17. dakikada Max, hikayeye yeni katılan yaşıtı bir kız çocuğuyla istemeden de olsa dudak dudağa öpüşüyor. Finalde ise küçük bir öpüşme daha yaşanıyor. Max üzerinden sürekli kilolu olmakla ilgili espriler yapılıyor.

Film sinemalarımızda 6A yaş sınıfı almış. Ama bizce ilk film gibi 7+ alsa daha doğru olurmuş. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

KAYIP BALIK DORİ   6 +

7.5 /10

Kayıp Balık Nemo’daki Dori’nin dokunaklı hikayesi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Andrew Stanton

Oyuncular: Ellen DeGeneres (ses), Albert Brooks (ses), Ed O'Neill (ses), Hayden Rolence (ses), Diane Keaton (ses)

KRAL ŞAKİR: GERİ DÖNÜŞÜM   5 +

6.0 /10

Öncekilere göre daha zararsız bir Kral Şakir filmi. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Haluk Can Dizdaroglu

Oyuncular: Mustafa Ural (ses), Levent Ünsal (ses), Atilla Şendil (ses), Sema Kahriman (ses), Didem Atlıhan (ses)

COCO   7 +

8.5 /10

Zor bir konuyu o kadar farklı bir yerden ve iyi anlatıyor ki, sevmemek mümkün değil. Devamı

Süre: 109 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Lee Unkrich

Oyuncular: Anthony Gonzalez (ses), Gael García Bernal (ses), Benjamin Bratt (ses), Alanna Ubach (ses), Renee Victor (ses)

İNANILMAZ AİLE   7 +

7.5 /10

Aile olmak meselesinin en eğlenceli anlatıldığı filmlerden biri. Devamı

Süre: 121 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Brad Bird

Oyuncular: Craig T. Nelson (ses), Holly Hunter (ses), Samuel L. Jackson (ses), Jason Lee (ses), Dominique Louis (ses)