MY LITTLE PONY: YENİ BİR NESİL    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ayrımcılık üzerine önemli güzel mesajları olan rengarenk bir animasyon. 

Toprak Pony’lerin yaşadığı Equestria ülkesinde; doğru olduğundan emin olunamayan tarihi bazı olaylar yüzünden Unicorn’lar (Tekboynuzlar) ve Pegasi’ler (Kanatlılar) düşman olarak görülmektedir. Toprak Pony’lerine bu iki türün tehditlerinden sürekli korkmak ve tetikte yaşamak gerektiği söylenmektedir. Ama idealist ve etrafına neşe saçan genç bir Pony olan Sunny bu iki türün onların düşmanları olduklarına inanmamaktadır. Toprak Pony’lerin hayali bir düşmanla sürekli korku içinde yaşatılmalarına itiraz ediyordur.  Hatta onlarla iletişime geçip bu fikrinin doğruluğunu ispat etmeyi planlar.

Arkadaş canlısı bir unicorn olan Izzy bir anda Equestria’ya gelince Sunny onu oluşan panikten korumaya çalışır. Kısa bir süre sonra bu sevimli ikiliye cesur birer Pegasi olan Pipp ve Zipp ile Sunny’nin arkadaşı Hitch de katılır. Ekip bütün Pony’lerin eşit ve dost olduklarını kanıtlamak; diğer tüm Pony’leri de buna ikna etmek için harekete geçerler...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Pony oyuncakların popülerliği hiç bitmiyor. Film ve dizileri de bu ilgiyi hep taze tutuyor. “My Little Pony” serisinin bu yeni filmi öncekilerden çok daha fazla uğraşılmış ve sinema filmi tadında yapılmış. Rengarenk görselliği ve parlak animasyon teknolojisiyle ilgi çeken bir müzikal.

Pozitif mesajları bol, özellikle de ayrımcılık ve önyargılar üzerine çok doğru mesajlar veriyor. Arkadaşlık, dayanışma, dürüstlük ve kararlılık filmin kahramanlarının ortak erdemleri. En önemli mesajı; başkalarını görünüşüne, fiziksel, kültürel farklılıklarına veya kulaktan dolma bilgilere dayanarak yargılamanın yanlışlığı...

Netflix’in filmine bazı ülkeler “genel izleyici” bazı ülkeler de 7+ vermiş. Filmde bazı sahnelerin küçük çocukları ürkütebileceği düşünülüyor olmalı. Kahramanlarımız bazen tehlikeli durumların içinde kalıyorlar (uçurumdan düşmek gibi), yakalanan Pony’ler bir süreliğine hapsediliyorlar. Kahramanlarımızı yakalamakla görevli ekibin başındaki Şerif Pony’nin “Çeteyi topla, öfkeli ol” şarkısı kısa bir süreliğine de olsa biraz yanlış anlaşılabilir.

5-6 yaşlardaki çocuklar ebeveynleriyle birlikte izleyebilirler. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: *****


Yorum Yap