NANCY DREW VE GİZLİ MERDİVEN    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ergen kızların dünyasıyla ilgili bir gençlik-dedektiflik macerası.

1930’lardan beri televizyona ve sinemaya uyarlanan bir çocuk kitapları serisinin ana kahramanıdır Nancy Drew. Zaman ve mekanı hep değişse de her uyarlamada olduğu gibi bu uyarlamada da zeki, meraklı, becerikli ve cesur 16 yaşında bir kız olan Nancy Drew annesini kaybettikten sonra babasıyla birlikte yeni bir hayat için daha küçük bir şehire taşınırlar. Bu şehirde büyük bir evde yaşayan bir kadın evinde hayalet olduğunu söyler. Aslında okulda en anlaşamadığı Helen’ın teyzesidir bu eğlenceli kadın. Nancy’i daha görür görmez çok sever ve bir gece hem yeğeni hem de Nancy’i evinde kalmaya davet eder. Nancy de bu hayalet gizemini çözmek için bunu bir fırsat olarak görür ve macera başlar. Bu arada Helen ile en başta sürtüşseler de giderek iletişimleri güçlenir, daha iyi bir arkadaşlığa doğru giderler. İki tane yakın kız arkadaşı daha katılınca bir ekip haline gelirler.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Akıcı ve pozitif bir dedektiflik macerası ama macerayı biraz geç başlatıyor. Nancy Drew cesur, meraklı ve zeki bir kız olarak doğru bir rol model. Kararlılıkla merak ettiği detayların üstüne gidiyor. Film akran zorbalığı hakkında doğru mesajlar veriyor ilk yarım saatinde. Sonrasında da dayanışma, arkadaşlık, önyargıları yıkma, nazik olmak ve kendini keşfetmek konularında genç kızlara güzel mesajlar veriyor.

Ancak büyük evde gece yaşanan sahnede biraz ürkütücü efektler bulunuyor. Ayrıca kızlar yalnız kaldıklarında bazen flörtten ve erkek arkadaşlardan bahsediyorlar. Teyze de gençlik yıllarında yaptığı bazı yaramazlıkları şakayla karışık anlatıyor iki kıza.

“Nancy Drew ve Gizli Merdiven” en başta doğaüstü gibi gözüken gizemli bir olayı araştıran ergen kızlar hikayesi anlatmıyor sadece. Farklı sınıf ve kişiliklere sahip kızların arasında yaşanan problemlere de değiniyor. Esprili ve iyi çekilmiş bir film olduğu söylenebilir.

Netflix filme 13+ vermiş ve Türkçe dublajla da desteklemiş. BluTV’den de izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Kaykay isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap