NANNY MCPHEE: BÜYÜK PATLAMA    7+

7 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk film kadar iyi bir hikaye dokusu taşımasa da aynı tonu koruyan bir fantastik komedi.

Bu sefer Dadı McPhee, kocasının savaşa gitmesinden sonra hayvanlarla dolu aile çiftliğini tek başına çekip çevirmeye çabalayan genç anne Bayan Green'in yardımına geliyor. Üç çocuk zaten babalarını özlemektedir ve bazen istemeden de olsa annelerinin yükünü huysuzluklarıyla arttırmaktadırlar. Bir de tüm bunlar yokmuş gibi bir süreliğine aileleri tarafından yanlarına gönderilen züppe kuzenlerle de uğraşmak zorundadırlar. Dadı McPhee, çocukların ve Bayan Green’in sorunlarını çözmek için tatlı sert üslubunu tekrar harekete geçirir.
Bu arada Bayan Green'in çalıştığı dükkanda yaşanan sorunlar ve çiftliği elinden almaya çalışan kayınbirader Phil Amca da diğer başedilmesi gereken sorunlardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu sefer Dadı McPhee ilk filme göre biraz daha yumuşak ve daha az ürkütücü. İlk filmde zaman zaman biraz sert bir disiplin uyguluyordu ama ilk filmin de eğlencesi en çok oradan çıkıyordu doğrusu. Bu sefer çocuklar daha özgürler ve kendi iradelerini ve kararlarını daha çok vurguluyorlar. Bir de filmin ortalarında bir yerde çocuklara babalarının savaşta şehit düştüğü haberi geliyor. Bu sahnede hassas çocuklar üzülebilirler. Ama filmin bundan sonrası çocukların bu habere inanmayıp babanın gerçek akıbetini öğrenmek için harekete geçmelerine odaklanıyor. Tabi ki her şey tatlıya bağlanıyor bir şekilde.   

Film çocukların cesur, atak, kararlı ve birbirlerine karşı anlayışlı olmalarını öğütlüyor. Bu arada sürekli geğiren bir karga var filmde. Borcunu ödemesi için sürekli iki zorba kadın tarafından tehdit edilen Phil amcanın çocukların gerçek amcası olması da çocuklara açıklanması gereken bir detay. Elbette ilk filmdeki gibi çizgi film şiddeti bazı esprili sahnelerde komedi aracı olarak kullanılıyor. 

Film birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de “Genel İzleyici” sınıfıyla oynamıştı. Ama 6-7 yaşlarından itibaren ailece izlenmesi daha doğru olur. Filmi Google Play, iTunes ve BeinConnect gibi kanallardan bulabilirsiniz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

Gökhan Kurttepe

19 Nisan 2021 Pazartesi

Çocuklarınıza siz onlarla birlikte olmadan dahi izletebileceğiniz sürükleyici bir yapıt. Ancak sizinde izlemekten keyif alacağınıza eminim.

NAOMI OSAKA   13 +

6.5 /10

Dünyanın en iyi kadın tenis oyuncularından biri sayılan Naomi Osaka’nın kariyerine ve hayatına odaklanan belgesel dizi. Devamı

Süre: 113 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Garrett Bradley

Oyuncular: Naomi Osaka, Serena Williams

ANNEM YAŞASIN   10 +

7.0 /10

Çok duygusal, duyarlı ve yer yer de heyecanlı bir aile filmi ama küçük çocuklar için korkutucu. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: David Oyelowo

Oyuncular: Rosario Dawson, Lonnie Chavis, Amiah Miller, David Oyelowo, Maria Bello

GÜLŞAH   8 +

5.5 /10

70’li yıllarda büyük küçük herkesin sevdiği bir çocuk filmiydi, bugünün şartlarına göre biraz sorunlu gelebilir. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 1975

Yönetmen: Orhan Aksoy

Oyuncular: Gülsah Soydan, Hülya Koçyigit, Cemil Sahbaz, Münir Özkul, Suzan Avcı, Nil Burak

SİHİRLİ EJDER   7 +

7.0 /10

Eğlenceli, ailece izlenebilecek renkli bir film ama bazı detaylara dikkat yine de. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Chris Appelhans

Oyuncular: John Cho (ses), Jimmy Wong (ses), Natasha Liu Bordizzo (ses), Constance Wu (ses)