NAOMI OSAKA    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Dünyanın en iyi kadın tenis oyuncularından biri sayılan Naomi Osaka’nın kariyerine ve hayatına odaklanan belgesel dizi.

Tenis yıldızı Naomi Osaka, 3 yaşından beri tenis sporuyla iç içe yaşıyor. Japon asıllı Amerikalı 23 yaşındaki sporcu şu an dünyanın en iyi kadın tenis oyuncularından biri. Bu üç bölümlük mini belgesel dizi, Osaka’nın tenisle olan ilişkisini, yaşadığı büyük şöhreti nasıl içselleştirdiğini, günlük hayatını, aile yaşamını, turnuvalar sırasında hissettiği baskılar, endişeler ve sorumlulukları güçlü bir anlatımla sunuluyor. Etik kuralları ve ruhunu da önemseyen, gençler için ilham verici bir rol model.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Naomi Osaka yarı siyah – yarı Japon bir melez. Çocukluğu ve bebekliğine birinci ve üçüncü bölümde değiniliyor. İlk bölümde çocukluğundan itibaren teni ile olan ilişkisi ve şampiyonluğun ardından gelen büyük şöhretin tarifi yapılıyor. İkinci bölümde Naomi’nin iç dünyasına daha çok yaklaşılıyor. Her şeyin güllük gülistanlık olmadığı vurgulanmıyor. Naomi duygusal bir genç kız ve tenisi hayatının tamamı olarak görmüyor. Hayatını sadece kazanmaya odaklı bir ‘şöhret’ olarak tanımlamaktan kaçınıyor. Bazen turnuvalarda yaşadığı baskılar onu sessizleştiriyor.

Basketbol yıldızı Kobe Bryant’ın zamansız ölümü de genç sporcuyu çok sarsmış. İkinci bölümün sonlarına doğru bu konu işleniyor. (Aynı bölümün sonlarına doğru bir Japon restoranında karideslerin canlıyken kızartıldıkları küçük bir sahne bulunuyor. Bazı çocuklar takılabilir)

Üçüncü bölümde bambaşka bir meseleyi ele alıyor. Ünlü ve başarılı sporcunun toplumsal konularda sesini çıkarıp çıkarmaması konusunda Naomi ses çıkarmayı seçiyor. Siyahi George Floyd’un beyaz polisler tarafından öldürülmesinin ardından yaşanan protestoları pek çok sporcu gibi destekliyor.

Erken yaşta şöhreti yakalayan genç bir sporcunun dünyasına eğilen kısa soluklu bir belgesel dizisi “Naomi Osaka”. Ele aldığı meseleler açısından küçük çocuklardan ziyade, tenis sporuna ve şöhretlerine ilgi duyan 13-14 yaşlarındaki gençlerin daha çok ilgisini çekecektir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
İlham verme potansiyeli: ***


Yorum Yap

LORENA   5 +

7.0 /10

Bütün zorluklara rağmen hedefine ulaşan bir genç kadının ilham veren öyküsü. Devamı

Süre: 28 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Juan Carlos Rulfo

Oyuncular: Lorena Ramirez

NAOMI OSAKA   13 +

6.5 /10

Dünyanın en iyi kadın tenis oyuncularından biri sayılan Naomi Osaka’nın kariyerine ve hayatına odaklanan belgesel dizi. Devamı

Süre: 113 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Garrett Bradley

Oyuncular: Naomi Osaka, Serena Williams

UMUDA KOŞAN KIZLAR   10 +

7.0 /10

Atletizmle uğraşan üç kız kardeşin gerçek hikayesini anlatan bir belgesel. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Tone Grøttjord-Glenne, Corinne van der Borch

Oyuncular: Rainn Sheppard, Tai Sheppard, Brooke Sheppard

KAYKAYCI KIZ   9 +

7.0 /10

Bazı gerçekçi ama sert detayları olsa da, pozitif mesajları olan bir aile filmi. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Manjari Makijany

Oyuncular: Amy Maghera, Waheeda Rehman, Rachel Saanchita Gupta , Jonathan Readwin, Shafin Patel