NARNİA GÜNLÜKLERİ: ASLAN, CADI VE DOLAP    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Fantastik edebiyatın önemli eserlerinden birinin tansiyonu yüksek uyarlaması.

“Yüzüklerin Efendisi” ve “Harry Potter” serilerinin başarısı daha önce cesaret edilemeyen bazı roman serilerine daha kapı açmıştı. 2. Dünya Savaşı yıllarında ve sonrasında yazılmış fantastik romanların içinde 7 kitaplık “Narnia Günlükleri” önemli bir yer kapsar aslında. Oxford Üniversitesi’nde profesör olan C.S. Lewis kitapları 3 filmlik bir seriye dönüştürülmüştü. Ama filmler gişede umduklarını bulamamışlardı.

Serinin bu ilk filmi “Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap”ta 2. Dünya Savaşı sırasında Pevensie ailesinin çocuklarıyla tanışıyoruz. Nazi ordusunun hava saldırısı sırasında anneleri tarafından son anda kurtarılan iki kız kardeş ve iki erkek kardeş yine anneleri tarafından Londra dışındaki büyük bir eve emanet edilirler. Çocuklar yaşlı bir profesöre ait olan bu büyük evde saklambaç oynarlarken bir odada buldukları bir gardropta bambaşka bir dünya keşfederler. Bu fantastik ülkenin adı Narnia’dır ve görünüşe göre Beyaz Cadı’nın uyguladığı kış büyüsü yüzünden ülke karlar altında kalmıştır. Kardeşler, Narnia’nin iyi halkının beklediği kehanete uyuyor gibidirler. Kehanete göre kardeşlerden büyük olanı Peter, asilerin lideri Aslan’a Beyaz Cadı’yı yenmesinde yardımcı olup Narnia’nın yeni kralı olacaktır. Ancak Beyaz Cadı’nın kolay pes etmeye hiç niyeti yoktur…


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Öncelikle hedef kitle “Yüzüklerin Efendisi”nden farklı olarak daha çocuk seyirci olduğu için filmdeki onca savaş ve şiddet sahnesinde en ufak bir kan damlasına rastlamak pek mümkün değil. Kahramanlar kılıçla birbirlerine girişseler de bir süre sonra kılıçlar hâlâ tertemiz görünüyor. Kan gözükmese de şiddetli savaş sahnelerinde yaralananlar ve ölenler oluyor. Hatta bazı hayvanların öldükleri görülebiliyor. Çocukların annelerinden ayrı kalmış olmaları da bazı hassas çocukları üzebilir. Ayrıca kardeşlerden birinin Beyaz Cadı tarafından türk lokumuyla kandırıldığı sahneye dikkat! 

Birçok hayvanın konuştuğu ve birbirinden ilginç ırkın kol gezdiği Narnia’nin efektleri ise son derece başarılı. Filmin pozitif teması en başta kardeşlerin dayanışması elbette. Aralarında bazıları bazen hatalı hareketlerde bulunsalar da birbirlerini koruyorlar ve düzeltmeye çalışıyorlar. Güven meselesinin önemi ve bencilliğin yarattığı kötülükler vurgulanıyor sık sık.

2 devam filmi daha bulunan “Narnia Günlükleri”nin bu ilk filmini Amazon Prime ve iTunes’dan izleyebilmeniz mümkün. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap