NASREDDİN HOCA ZAMAN YOLCUSU (Dizi)    4+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Nasreddin Hoca günümüze gelse neler yaşardı?

Nasreddin Hoca hiç şüphesiz Türk kültürünün önemli bir figürüdür. Gerçekten yaşayıp yaşamadığı tartışmalı olsa da nüktedan ve hazırcevap kişliğiyle içinde yer aldığı öyküleriyle, fıkralarıyla kuşaktan kuşağa aktarılmış çok değerli bir kültür ikonumuzdur.

TRT Çocuk kanalında yayınlanan “Nasreddin Hoca Zaman Yolcusu” günümüz çocuklarının ilgisini çekecek bir hikaye kurgusuyla oluşturulmuş. Nasreddin Hoca kendisine şaka yapan çocukların bir ağaca takılmış olan uçurtmalarını kurtarmak için ağaca tırmandığında eşeği Küheylan ile birlikte kendisini günümüze açılan bir zaman tünelinde bulur. Böylece Nasreddin Hoca hem Kerim, Zehra ve Ayşe adlı üç arkadaş çocukla tanışır hem de modern dünyada farklı maceralar yaşama olanağı bulur. Zaman tüneli Zehra’nın mucit babası Cemil’in bir icadıdır. Hep birlikte Nasreddin Hoca’ya modern dünyada kılavuzluk etmeye başlarlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Nasreddin Hoca zaman yolculuğuyla günümüze gelseydi yeni teknolojiye, modern şehir hayatına nasıl bakardı, nasıl davranırdı ve çocuklarla nasıl bir iletişim kurardı gibi cazip sorular üzerinden yürüyen bölüm maceraları faydalı pozitif mesajlar barındırıyor. Arkadaşlar arasında iletişim, aile olmak, yardımseverlik, zorbalığa karşı dayanışma ve doğayla barışık yaşamak başlıca değinilen temalar. Ayrıca Nasreddin Hoca bölümler ilerledikçe günümüze de ayak uyduruyor ve ilk başta birkaç küçük sorun yaşasa da teknolojiyi en gerekli yerlerde faydalı bir şekilde kullanmaya başlıyor.  

En hassas çocukların bile rahatlıkla izleyebileceği, endişe edilecek hiçbir şey içermeyen hikayelerden oluşuyor her bölüm. 10-11 dakikalık bölümler göz ve beyin dostu bir üslupla oluşturulmuş. Tabii’de 24 bölümden oluşan ilk sezonun tamamı, ikinci sezonun da bir kısmı bulunmakta. TRT Çocuk internet sitesinde ise 59 bölüm bulunuyor. Bazı bölümlere dizinin YouTube kanalından ulaşabilmek de mümkün.

Dizinin 2022’de vizyona çıkmış bir de sinema filmi bulunuyor... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Nasreddin Hoca okuma isteği: ***


Yorum Yap