NOEL BABA    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Sorumsuz bir babanın Noel Baba’ya dönüşmesinin komik hikayesi...

1990’ların gişe sinemasının Noel filmleri alt başlığında yer alan sevilen bir komedi filmiydi “Noel Baba”.

Oyuncak şirketinde çalışan ve boşanmış bir baba olan Scott, Noel arifesinde oğlunun velayetini alır. Yanlışlıkla Noel Baba kostümü giymiş bir adamı öldürdükten sonra da, sihirli bir şekilde Kuzey Kutbu'na taşınırlar. Burada bir elf, Scott'ın bir sonraki Noel gelmeden Noel Baba'nın yerini alması gerektiğini açıklar. Scott rüya gördüğünü düşünür ancak sonraki birkaç ay içinde fazlaca kilo alır ve açıklanamaz bir şekilde beyaz bir sakalı oluşur. Belki de Kuzey Kutbu'ndaki o gece bir rüya değildir ve belli ki Scott'ın daha yapacak çok işi vardır…


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Noel Baba”, 90’larda ‘’Evde Tek Başına’’ kadar önemli bir Noel filmiydi. Ülkemizde de bir çok kez TV’de yayınlanan bu eğlenceli aile filmi, iş hayatı ve özel hayatını dengede tutamayan bir babanın sorumluluk almayı çok farklı bir şekilde öğrenmesini anlatıyor aslında. Scott Calvin işinde çok başarılı adam olmasına rağmen aile hayatına pek uyum sağlayabilen birisi değil. Oğlunu ne kadar çok seviyor olsa da onun dilinden pek de anlamıyor. Elinden geldiğini yaptığını düşünüyor fakat aslında gerçekten çabalamıyor. Noel Baba olmak zorunda kalmak yapması gereken şeyleri ona hatırlatıyor. Oğlu Charlie’nin, üvey babası Neal ile olan bağını kıskanıyor çünkü aslında kendisinin fazlasıyla çocuksu biri olduğunu da sonunda farkediyor.

Film çocuklar kadar ebeveynler için de eğlenceli ve öğretici. Aile ile vakit geçirmenin ne kadar özel olduğunu, hayatta paradan da önemli değerlere sahip olduğumuzu hatırlatıyor. Bazı hassas küçük çocuklar için Noel Baba’nın çatıdan düştüğü sahnenin bir parça korkutucu gelebileceğini hatırlatalım.

Film, Disney+ platformunda Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebiliyor. * Su Karacan 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap