NOTRE DAME'IN KAMBURU    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ünlü eserin dokunaklı, ama bazı ürkütücü detaylara da sahip olan müzikal animasyonu.

Victor Hugo'nun meşhur romanından uyarlanan bu animasyonda, Notre Dame katedralinin çanlarından sorumlu, diğerlerinden farklı görünen Quasimodo'nun hikayesi anlatılır. Yargıç Frollo, kendi gibi düşünmeyen insanlardan ve kilisenin kurallarına karşı çıkanlardan hiç hoşlanmayan, sert ve acımasız biridir. Bir gün kasabaya yasadışı yollarla gelmiş çingeneleri ortadan kaldırırken içlerinden birinin çocuğu olduğunu fark eder. Tam çocuktan da kurtulmak üzereyken kilisenin kurallarına karşı gelip günah işleyeceğini anlayınca, onu öldürmek yerine uzun yıllar boyunca halktan izole bir yaşama mahkûm eder. Quasimodo, Notre Dame katedralinde 3 şeytan tasvirli heykel ve babası gibi gördüğü Yargıç Frollo dışında kimseyle iletişim kurmamaktadır. Bütün gününü onlarla konuşarak ve katedralin çanlarını çalarak geçirir. Quasimodo'nun hayatı ise panayırda şarkı söyleyen güzeller güzeli çingene Esmeralda'ya aşık olmasıyla değişecektir. Ancak ne var ki Yargıç Frollo da Esmeralda'ya gönlünü kaptırıp reddedilince, Frollo onu cadılıkla suçlar. Gerçekleri öğrenmek ve Esmeralda'yı kurtarmak için Quasimodo'nun çok az zamanı vardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


"Notre Dame'ın Kamburu", sinema tarihinde çokça uyarlanmış eserlerden biridir. Disney, bu uyarlamayı her yapımında olduğu gibi bol müzikli ve renkli bir şekilde betimlemiştir. Quasimodo'nun kambur olarak farklı bir fiziğe ve yüze sahip olması, gerçek hayatta da aramızda olan fiziksel ya da zihinsel engelleri olan insanları yansıtır. Tıpkı filmde olduğu gibi kasaba halkı tarafından dışlanması ve hor görülmesi de maalesef bir başka karşılığı. Ama filmin ilerleyen kısımlarında Quasimodo'nun birine aşık olması, yanında onu seven dostlarının olduğunu bilmesi ve kendini olduğu gibi kabul etmesi, bir insanın da farkında olabileceği en önemli erdemleri işaret ediyor. Dolayısıyla sırf çocuklar için değil yetişkinlerin de ilham alabileceği bir animasyon bu.

Fakat böylesi renkli, eğlenceli ve klasik bir animasyonu yıllar sonra, tekrar izleyince bazı şaşırtıcı ve sert yanları da su yüzüne çıkıyor. En başta Yargıç Frollo, 90'lar dönemi Disney animasyonları içerisinde gerçek hayata en yakın şekilde detaylandırılmış kötü karakter belki de. Dinin gereklerinin sıkı sıkıya uygulanmasını dikte eden, karşı gelenlerin evlerini bile yakabilecek kadar taş kalpli biri Yargıç Frollo. Bir diğer problemli durumsa, patlamalar ve alevlerle birlikte gelen yangın sahnelerinin fazlalığı. Okul öncesi çağındaki bir çocuğun korkması bir yana, filmin renkli dünyasına da bir tezat oluşturuyor bu sahnelerin varlığı.

Normalde 90'lar dönemi Disney animasyonlarına ritim ve renk katan yan karakterlerin buradaki varlıkları biraz tartışmalı. Quasimodo'nun konuştuğu 3 şeytan heykeli mesela. Bu heykeller sadece onunla konuşuyor. Diğer karakterler geldiğinde yeniden heykel hallerine dönüyorlar. Açıkçası Quasimodo'nun yıllarca kapalı bir yerde, gün yüzü görmeden yaşadığını da hesaba katarsak, biraz şizofrenik bir durum bu! Veyahut Quasimodo ve Esmeralda'ya yardım edenlerin insanları soyup soğana çeviren hırsız ve dolandırıcı karakterlerin olması… Tüm bu faktörlerden dolayı, ahlaki ve dini açıdan tartışmaya açık detayları da olduğu için, tüm dünyada ‘genel izleyici’ ya da 7+ sınıflandırma almış olmasına rağmen bu filmi 9 yaşından küçük çocukların anne babalarıyla izlemesi daha uygun olur.

"Notre Dame'ın Kamburu"nun Türkçe dublajında ana karakterleri Burak Kut, Sertab Erener ve Neco seslendiriyor. Filmi, iTunes'dan izleyebilirsiniz.  * Furkan Erkan


Pozitif Mesajlar ***
Flörtöz Durumlar ***
Şiddet / Korku ögeleri ***
Argo Kullanımı *
Alkol / Sigara kullanımı -
Oyuncak isteme potansiyeli -


Yorum Yap

KAHRAMAN DOSTLAR   8 +

8.0 /10

Yardıma muhtaç hayvanlara ellerini uzatan insanların hikayelerinin anlatıldığı bir belgesel dizisi. Devamı

Süre: 45 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: -

Oyuncular: -

SIGMUND VE DENİZ CANAVARLARI   6 +

6.7 /10

Biraz eski usül ama samimi, renkli ve akıcı bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 27 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Garrett Frawley, Marty Krofft, Sid Krofft

Oyuncular: Solomon Stewart, Kyle Breitkopf, Rebecca Bloom , David Arquette

SON UMUT   10 +

7.0 /10

Çanakkale Savaşı ile Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının arasında geçen duyarlı bir savaş hikayesi. Devamı

Süre: 111 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Russel Crowe

Oyuncular: Russel Crowe, Olga Kurylenko, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Jai Courtney

The BFG   7 +

6.5 /10

Ünlü çocuk kitabının Steven Spielberg tarafından uyarlanan filmi biraz sorunlu olsa da izletiyor kendini. Devamı

Süre: 117 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Mark Rylance, Ruby Barnhill, Penelope Wilton