OKU VE AĞLA    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Özgüven sorunları olan genç bir kızın kendini bulma hikayesi...

Jamie özgüven sorunları olan sıradan bir lise öğrencisidir. Okuldaki stresini atmak için kurgu bir günlük yazıyordur. Fakat bir gün yanlışlıkla yazdığı metin yerine kişisel günlüğünü bir edebiyat yarışmasına göndermesi ile yoğun bir ilgiyi üzerine çeker. Bu ilgi sayesinde kitabı çıkan Jamie, çok geçmeden en çok satanlar listesine girer. Ama bir sorun vardır. Jamie’nin kafasında oluşturduğu hayali karakter onu yavaş yavaş ele geçirmeye başlamıştır..


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Oku ve Ağla” 2006 yılında yapılan bir Disney televizyon filmi. Film aslında ergenlik yıllarında birçok sorunla boğuşan gençlerin, sorunlarının popüler olunca çözüleceğine inanması hakkında. Sıradan bir anlatımı varmış gibi görünse de derinlerinde psikolojik sıkıntılara da yer vermekte. Jamie, kafasında kurduğu karakterle ciddi ciddi konuşuyor ve kendisini onun yönlendirmesine izin veriyor. Derinden incelediğimiz zaman bir nevi şizofreni ve kişilik bozukluğu yaşadığını düşünebiliriz aslında. Bu yüzden bunu fark edebilecek çocuklar için belli oranda duygusal şiddet de içermekte.

Filmdeki önemli mesajlardan bir diğeri de, insanları yargılamadan önce onları daha çok tanımamız gerektiği. Jamie, yazdığı karakterleri sınıf arkadaşlarından esinlenerek yazıyor fakat birçoğu bunu öğrenince kalbi kırılıyor. Jamie aslında yaptığı sorumsuzlukların suçlusu olarak hayali karakteri Is’i buluyor. Bu da sorumluluktan kaçan ergenlerin yüzleşmesi gerektiği problemleri çözmeye dayalı bir mesaj. Filmi izlerken sorguladığımız bir diğer şey ise ailesinin Jamie’yi yanlış yönlendirmesi. Daha yeni genç kız olmuş bir ergenin büyük sorumluluklar almasının bir sebebi de onlar aslında.

Jamie’nin bir de ağabeyi var. Sessiz ve ketum bir karakter olan Lenny. Kendisi içine kapanık ve arka planda kalmış bir karakter. Jamie’nin onun da kalbini kırması sonucu hayallerinden vazgeçen Lenny, burada çocuklara sözlerin çoğu zaman kılıçtan keskin olduğunu göstermiş oluyor. Filmde Jamie, okulun popüler çocuğu olan Marco’dan hoşlanıyor, yer yer romantik sahnelerin olduğunu da belirtelim.

Film, Disney+ platformunda Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebiliyor. * Su Karacan 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Yazar olmayı isteme potansiyeli:  **


Yorum Yap

OKU VE AĞLA   10 +

7.0 /10

Özgüven sorunları olan genç bir kızın kendini bulma hikayesi. Devamı

Süre: 84 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Paul Hoen

Oyuncular: Kay Panabaker, Danielle Panabaker, Alexandra Krosney, Marquise C. Brown, Chad Broskey

I AM GROOT   6 +

7.0 /10

Marvel evreninin en farklı karakterlerinden biri olan Groot’un kısa filmleri küçük izleyiciler için yapılmış. Devamı

Süre: 5 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Kirsten Lepore

Oyuncular: Vin Diesel (ses), Fred Tatasciore (ses)

LEGO STAR WARS SUMMER VACATION   7 +

6.5 /10

Star Wars evrenine tatilli, esprili ve mesajlı kısa bir Lego macerası daha. Devamı

Süre: 45 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Ken Cunningham

Oyuncular: Omar Benson Miller (ses), James Arnold Taylor (ses), Matt Sloan (ses), Shelby Young (ses) , Anthony Daniels (ses)

MASAL BİTTİ, BEN BÜYÜDÜM   8 +

7.0 /10

Komik, duygusal ve hayli de anlamlı, Polonya yapımı bir aile filmi. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Kristoffer Rus

Oyuncular: Maciej Karas, Amelia Fijalkowska, Dorota Kolak, Karolina Gruszka, Patryk Siemek