ORMAN ÇOCUĞU (1967)    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Vahşi bir ormanda kurtlar tarafından yetiştirilmiş bir oğlan çocuğunun kendini bulma hikayesi.

Yazar Rudyard Kipling’in aynı adlı romanından uyarlanmış olan “Orman Çocuğu” (The Jungle Book) Disney’in en sevilen animasyonlarından biridir.  

Mowgli ormanda kurtlar tarafından yetiştirilmiş bir çocuktur ve onu seven orman ahalisi bir gün artık kendi hayatını sürdürebilmesi için ormanı terketmesi gerektiğini söyler ona. Çünkü acımasız kaplan Shere Khan’ın geri dönüyordur ve oralar artık pek güvenli olmayacaktır. Mowgli çıktığı yolculukta birkaç kere yolunu şaşırır ve yılan Kaa’yla, Maymun Kral Louie’nin elinden, dostları panter Bagheera ve ayı Baloo sayesinde kurtulur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Orman Çocuğu”nun basit ve çok da derin olmayan bir hikayesi vardır ama çocukların eğleneceği bir yapıda kurulmuştur. Walt Disney’in bizzat başında olduğu bu son animasyon filmin şarkıları da gerçekten muhteşemdir. Özellikle de Louie’nin (Louis Prima) söylediği "I wanna be Like You" şarkısı çok eğlenceli bir sahneyle çıkar karşımıza.

“Orman Çocuğu”nun bu klasik Disney animasyonu her şeyden önce çok pozitif, sempatik bir filmdir. Çocuklara daha cesur olmalarını ama doğru arkadaşlar seçmelerini öğütler. Ancak 6+ yaşlarındaki çocuklar için önerdiğimiz filmde yine de hassas bazı çocuklar için bazı korkutucu öğeler bulunmakta. Mesela Mowgli’nin yılan Kaa’yla karşılaştığı ya da finalde kaplan Shere Khan’la karşı karşıya geldiği sahneler bazı ürkütücü anların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Ayrıca Mowgli’nin ebeveynlerinin başına gelenleri öğrendiğimiz sahneye de dikkat. Bir şey görünmüyor ama biraz üzücü.

“Orman Çocuğu”nun bu 1967 yapımı animasyon uyarlamasının DVD’si ülkemizde bulunuyor. Filmi iTunes’dan da izleyebilmek mümkün. 


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  -     
Şiddet / Korku öğeleri  **
Argo Kullanımı   
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap