ÖRÜMCEK-ADAM    11+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Örümcek Adam insan hislerini içinde en çok barındıran süper kahramanlardan biri.

Her süper kahramanlaşan insan karakterinde olduğu gibi Peter Parker adlı genç de mutsuzdur ve baştan aşağı bir başarı hikayesine sahip değildir. Yönetmen Sam Raimi de “Örümcek Adam” fenomenine çizgi romanın ünlü teması “büyük güçler büyük sorumluluklar getirir”den yaklaşmıştı.

Henüz daha bebekken ailesinin ölümü üzerine May halası (aslında yengesi ya da teyzesi de olabilir) ve amcası Ben ile yaşamakta olan liseli bir gençtir Peter Parker. Bir okul gezisindeyken bilimsel bir tatbikat sırasında radyasyona maruz kalmış bir örümcek tarafından ısırılır. Bu durumdan hiç şüphelenmeyen Peter, aslında bu sayede kendisini çok güçlü kılacak örümcek özelliklerini kazanmıştır. Peter sıradan bir insanla, çok özel bir kahraman arasında aslında çok ince bir çizgide olduğunu fark eder. Bu arada sınıf arkadaşı Mary Jane’e de aşıktır ama bu konularda çok çekingen olduğu için ona bir türlü duygularını açamaz. Bu arada Peter’ın en yakın arkadaşının bilim adamı olan babası Norman Osborn da Amerikan ordusu için projeler üretmektedir. Ancak işine son verilince çok kızar ve bir projeyi kendi üzerinde dener. Böylece ortaya giderek Norman’ı daha da sindiren ama Norman’dan beslenen çılgın bir karakter çıkar. Örümcek Adam çizgi romanlarındaki en dişli karakterlerden Yeşil Goblin, Peter Parker ve sevdikleri için büyük bir tehlike olmuştur artık.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Vizyonu sırasında tüm dünyada çok büyük ilgi gören “Örümcek-Adam” henüz Marvel evreni yokken ve ortalık bu kadar çok süper kahraman filmiyle dolu değilken herkesi çok etkilemişti. Peter Parker’ı canlandıran Tobey Maguire’in sevilesi doğal performansı çizgi romandan daha farklı bir Peter çıkarıyordu karşımıza. Ancak tecrübeli yönetmen Raimi sayesinde heyecanlı, dramatik olarak tutarlı bir Örümcek-Adam izlemiştik.

İçerdiği bazı şiddet sahneleri yüzünden vizyona girdiği sırada 11 – 12 yaş aralığında sınıflandırmalar almıştı. Bazı ülkelerde 11+ bazı ülkelerde 12+ alarak gösterildi. Aslında bugünden bakınca pek çok süper kahraman filmine göre daha tolere edilebilir bir şiddet içermekte. Ancak Yeşil Goblin’in görüntüsünden ürkebilecek hassas çocuklar yine de olabilir. Ayrıca Peter’ın kendisini sorumlu tuttuğu bir yakının öldüğü sahne de üzücü bir sahne. 

Gelgelelim, filmin teması Peter’ın elde ettiği yeni güçler sayesinde sorumluluk duygusunun giderek güçlenmesi, olgunlaşması ve yardımı dokunabileceği insanlara yardım etmeye karar vermesidir. Yaratcısı Stan Lee’nin de belirttiği gibi Örümcek–Adam maskesi dünyanın her tarafında herkes tarafından takılabilecek bir maskedir. Yardımsever ve sorumluluk sahibi biri olmak için özel güçlere ihtiyaç yoktur aslında.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğesi ***
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  ****


Yorum Yap

SÜPER KÖPEK VE TURBO KEDİ   7 +

5.0 /10

Yine süper kahraman hikayelerinden beslenerek oluşturulmuş bir çocuk animasyonu. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Ben Smith

Oyuncular: Luke Evans (ses), Nick Frost (ses), Gemma Arterton (ses), Bill Nighy (ses), Charli D'Amelio (ses)

Z Takımı   5 +

7.0 /10

Çevreci, doğa dostu ve dayanışmaya, ekip ruhuna vurgu yapan yerli animasyon dizimiz. Devamı

Süre: 13 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Erhan Korkmaz, Selçuk Akyıldız

Oyuncular: Mehmet Zorlu (ses), Sema Kahriman (ses), Efe Erkekli (ses), Sinan Divrik (ses), Ahmet Akkuş (ses), Nur Eraslan (ses)

KİRPİ SONIC 2   7 +

7.0 /10

Kirpi Sonic yeni macerasında daha eğlenceli ama şiddet içeriği de biraz daha yüksek. Devamı

Süre: 122 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Jeff Fowler

Oyuncular: Jim Carrey, Ben Schwartz (ses), James Marsden, Idris Elba (ses), Colleen O'Shaughnessey (ses), Tika Sumpter

SAMSAM   5 +

6.5 /10

Arkadaşlık ve hayattan ne istediğini biilmek üzerine. Devamı

Süre: 77 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Tanguy de Kermel

Oyuncular: Isaac Lobé-Lebel (ses), Lior Chabbat (ses), Jérémy Prévost (ses), Sébastien Desjours (ses), Laurent Maurel (ses)