OTEL TRANSİLVANYA    7+

7.6 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Korku sineması ve edebiyatının neredeyse bütün ikon figürleri bu animasyonda bir arada...

Kont Drakula, yarattıkları dehşetle tüm dünyada nam salmış bütün varlıklara hizmet edecek beş yıldızlı bir otel açmaya karar vermiştir. Bir yandan Otel Transilvanya’yı inşa ederken diğer yandan da insanlardan uzakta; yarı insan, yarı vampir olan kızı Mavis’i büyütmektedir. Özel bir hafta sonunda Mavis’in 118. doğumgünü şerefine büyük bir buluşma tasarlar. Frankenstein, Kurt Adam, Görünmez Adam, Mumya, Koca Ayak gibi korkunç konukların katıldığı bu özel partide yanlışlıkla gelen Jonathan adlı genç bir adam da vardır. Mavis, bu hiçbir şeyden habersiz genç gezgine gönlünü kaptırır. Drakula bu genç ve sevimli insanı çeşitli korkunç numaralarla otelden kaçırtmaya çalışsa da pek başarılı olabilecek gibi değildir...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocuklar her ne kadar korksalar da bazı korku öğelerine çok meraklılar. “Otel Transilvanya” sinemalara geldiğinde bu yüzden ilgi görmüştü en çok. Hatta çok beğenildiği için iki tane devam filmi daha yapıldı sonraki yıllarda.

Merkezinde yer yer dokunaklı ve eğlenceli olabilen bir baba-kız ilişkisi anlatılıyor. Ebeveynlerin çocukları üzerindeki koruyuculuğunun, baskıyla karıştırılmaması gerektiğini söylüyor film. Otele gelen Jonathan’ın sempatisi de sık sık gülümsetiyor.

Ancak komik şekillerde kullanılsa da filmin bu kadar korku unsurunu barındırması illa ki bazı hassas çocukları ürkütebilir. Özellikle de Drakula’nın ‘korkunç yüz’ünü gösterdiği o kısa anlarda. Drakula’nın öfkesini kontrol altına almaya çalıştığı bu anlarda yüz ifadesinin aldığı şekilden küçük çocuklar ürkebilirler. Mavis’in annesinin başına gelenlerin anlatıldığı bölüm ile insan kılığına girmiş zombilerin yarattığı kargaşa sahnelerinde de bazı küçük detaylar var.

Ülkemizde genel izleyici sınıfıyla vizyon gören film aslında yukarıda belirttiğimiz sebepler yüzünden 7+ yaşlara daha uygun. DVD’si bulunabiliyor. Ayrıca Netflix’ten de izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  ** 
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

FİLM CANAVARI

3 Ocak 2021 Pazar

BU FİLM ÇOK İYİ Bİ FİLM BEN 10 YAŞINDAYIM VE ÇOK KEYİF ALDIM ÇOK FAZLA POZİTİF MESAJI VAR VE AYRICADA ÇOK KOMİK KORKUNÇ Bİ FİLM DEĞİL HERKES İZLESİN BENCE :)