OYUNBOZAN RALPH    7+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bir atari salonundaki oyunların içinde yaşayan oyun kahramanlarının rengarenk hikayesini anlatıyor film. Bu oyunların içinde iyi kahramanlar var bir de onların rakipleri olarak konumlanmış kötü kahramanlar. Bu oyuncular mesai bittiğinde yani salon kapandığında kendi dünyalarında belli bir düzen dahilinde bir arada yaşarlar. Popüler bir video oyununda kötü karakteri olarak çalışan Ralph da aslında çok iyi kalpli iri yarı bir adamdır. Aynı oyunun iyi kahramanı tamirci Felix’in gölgesinde kalmaktan da çok sıkılmıştır. 30 yıldır emektar bir şekilde aynı oyunda çalışıyor olmasına rağmen bütün madalyaları hep Felix alıyordur. Ralph kendi içinde olduğu oyundan bir madalya kazanamayacağını anladığında başka oyunlarda şansını denemek ister. Diğer oyunların içine girip çıktığı bu renkli macerada Sugar Rush adlı başka bir oyunun kahramanlarından küçük bir kız çocuğu olan Vanellope’yle de yolu kesişir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocukların eski nesil bilgisayar oyunlarını (Pac-man, Street Fighter vb.) pek tanımasa da sıkılmadan izleyebilecekleri bir oyun dünyası kuruyor film. Ralph’ın iyi bir kahraman olma çabası çocukların da hoşuna gidecektir. Azimle bir amaca doğru yönelmek, takım oyununun önemi gibi pozitif mesajları var filmin. Ayrıca Ralph bu yolculuk sırasında bir değişimden geçmiyor tam olarak, aslında kendi iyiliğini keşfedip bunun için bir madalyaya ihtiyacı olmadığını anlamış oluyor. Filmin en güzel mesajı da bu. Filmin kız karakteri Vanellope de çok zeki, esprili ve kararlı bir karakter.  

Bu Disney animasyonu 2012 yılında sinemalarımızda, içerdiği birkaç şiddet içeren espri nedeniyle 7A sınıflandırmasıyla vizyona çıkmıştı. Yani 7 yaşından küçük çocuklar ancak aileleriyle izlemeliler. Bu sahneler komik ama 7 yaş altı bazı hassas çocukları şaşırtabilir.

“Oyunbozan Ralph”in DVD’si ülkemizde çıktı. iTunes’dan da izlenebilmekte.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar *

Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  **
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap