OZ EFSANESİ: DOROTHY'NİN DÖNÜŞÜ    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Muhteşem çocuk klasiği “Oz Büyücüsü”nün ‘orta karar’ devam filmi...

Çocuk sinemasının hatta sinema tarihinin biricik, sihirli ve muhteşem “Oz Büyücüsü” filminin öncesini, sonrasını anlatan ya da başka başka versiyonlarını ele alan film, dizi ya da bir sürü başka uyarlaması yapıldı. Ancak hiçbiri Frank L. Baum’un ölümsüz eserinin gerçek gücünü devam ettiren bir yapıda olamadılar.

2014 yapımı bu animasyon devam filmi de orijinal filmin ana kahramanlarını bir araya getiren bir müzikal fantezi.

Dorothy Gale köpeği Toto ile birlikte Kansas'a dönmüştür ama büyük kasırga sonrası kasabanın darmadağın bir halde olduğunu, kasabalıların evlerini terk etmeye başladığını görür. Hatta kendi evlerine de el konuluyordur. Dorothy bu durumdan son derece mutsuzken Zümrüt Şehri’ndeki dostlarının onun yardımına ihtiyacı vardır. Bir şekilde Dorothy’i tekrar çağırmanın bir yolunu bulmuşlardır.

Zümrüt Şehri kötü niyetli Soytarı tarafından ele geçirilmiş ve insanları cansız kuklalara dönüştürmeye başlamıştır. Dorothy dostlarını bulup bu durumu düzeltmenin yollarını arar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Elbette esas klasik o kadar güçlü ki, oradan yola çıkarak ne anlatsanız belli oranda bir fayda sağlanabiliyor. Nitekim Soytarı karakteriyle fazla güç merakının insanı nasıl da yoldan çıkardığını anlatıyor hikaye. Dorothy’nin yardımseverliği ve pozitif kişiliği de devam ettiriliyor. Sevdiği dostlarına yardım etmek için elinden gelenleri cesaretle yapıyor. Yeni tanıştığı şişman baykuş ve porselen kraliçe de güzel karakterler. Ama yeterince güçlü işlenememişler.

“Oz Efsanesi” dev bir filmin devamını getirme iddiasında ama sıradan bir film olmanın ötesine geçememiş maalesef. Kötü ya da ilkel değil ama Disney ya da Pixar teknolojisi yok teknik olarak da. Müzikler de çok güçlü ve kulaklarda kalıcı değil maalesef. Ayrıca Türkçe dublajında şarkı kısımları da türkçeleştirilmemiş.

Punk saçlı, yarasa kanatlı vahşi maymunlar biraz korkutucu doğrusu. Soytarının iyi karakterleri kuklaya çevirip hapsetmesi de bazı hassas çocuklara biraz ürkünç gelebilir.   

İnternette çeşitli kaynaklardan Türkçe dublajlı izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap