ÖZGÜRLÜK YAZARLARI    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Öğrencilerinin hayatını değiştiren idealist öğretmen filmlerinden biri.

Birbirlerinden farklı kişilik ve sosyal sınıflara ait olsalar da ortak bir sorunun içinde kalmış bir sınıf dolusu genç insan. Hayattan beklentileri kalmamış, çıkış yolunun ne olduğunu bilmeden akıntıya kapılmış gideceklerini düşünüyorlar. Birbirleriyle ve hayatla sürekli sürtüşerek...

Farklı ırk ve toplum katmanlarından gelen bu öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orada bulunmaya katlanmaları gereken bir yerdir. Genç ve idealist bir öğretmen olan Erin, samimiyetle ve sabırla yaklaşır onlara. En başta bazı zorluklar yaşar ve katı bir direnç görür hepsinden. Ama zaman geçtikçe onlarla iletişim kurmayı başaran Erin, bu uğurda evliliğinin bile elinden kayıp gitmesine neden olur istemeden. 

Birbirlerinden oldukça farklı hikayelere sahip olan bu gençleri, kendi hikayelerini cesaretle yazmalarına ve bunları birbirleriyle paylaşmaya yönlendirir. Basit birer kompozisyon ödevi gibi görülse de en başta bu yazılar, öğrencilerin hayata tutunmalarını ve birbirleriyle empati kurmalarını sağlayan birer araca dönüşürler giderek.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Oscar ödüllü oyuncu Hilary Swank’ın rol aldığı “Özgürlük Yazarları”, Erin Gruwell isimli bir öğretmenin gerçek hayat öyküsünden uyarlanmış. Gerçekten ilham verici bir “idealist öğretmen” hikayesi daha.

Erin öğrencilerini yazmaya yönlendirerek kendilerini ve hayatlarını gözden geçirmelerini, tanımalarını sağlıyor. Bu da izleyen gençler için yazmaya karşı ilgi uyandıracak bir detay.

Elbette Amerikan kenar mahalle liselerinde yaşanan bazı şiddet olayları bu filmde de işlenmekte. Zaten Los Angeles’da Rodney King adlı siyahi gencin polisler tarafından öldürülmesinden sonra yaşanan isyan günlerinin hemen sonrasında yaşanıyor bütün olaylar. Filmin başlarında bu olaylardan görüntüler de kullanılmış.

Çetecilik ve silahlı çatışmaların gırla yaşandığı mahallelerde geçiyor film. Bir silahlı saldırı sahnesinde gençlerden biri vuruluyor. Birçoğunun arkadaşı çeşitli çatışmalarda ölmüş. Erin çocuklara soykırımdan da bahsediyor. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin yaptıklarını anlatıyor. İnsanlığın şiddetle olan ilişkisi üzerine konuşuyorlar bol bol. Öğrenciler çok etkileniyorlar. 

Ayrıca bazı minik flört sahneleri (Erin ve kocası arasında), erken yaşta hamile kalmanın sakıncıları konusunda küçük değinmeler de var. “Özgürlük Yazarları” bütün dünyada 12-13 yaş üstü çocuklar için önerilen bir film olarak kabul görmekte.

Film Digiturk’ten izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ****
Argo kullanımı: ***
Alkol-sigara kullanımı: ***
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap