PAW PATROL FİLMİ    4+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Dizisinden daha iyi, dramatik olarak da daha güçlü, bol pozitif mesajlı bir aksiyon animasyonu.  

Okul öncesi çocuklar için tasarlanan “Paw Patrol” animasyon dizisi; aksiyonu bol, biraz fazla hızlı, eğitim yönü ise biraz geri planda kalan bir macera dizisi...

10 yaşında bir oğlan çocuğu olan Ryder’ın liderliğindeki Paw Patrol'ün cesur, kurtarıcı köpek yavrularının her biri itfaiyeci, polis memuru, hava kurtarma gibi gerçek dünyanın kurtarıcı mesleklerinden ilham alınarak oluşturulmuş karakterlerdir. Yaşadıkları hayali şehir olan Macera Körfezi’nde çıkan her soruna anında müdahale etmektedirler. Ancak dizinin yapısı, kısa süresinin içinde oldukça hareketli maceralar sunmak şeklinde oluşturulmuş. Böyle olunca da müzikle, aksiyonla, yoğun diyalog ve efektle sıkıştırılmış maceralar çıkıyor ortaya. Bu da bazı çocuklar için oyalayıcı ama yorucu bir deneyime dönüşüyor.

Ancak “Paw Patrol” sinema filminde daha sinema, daha sakin ve sağlam bir yapı üzerinde durulmuş. Filmin hemen başında kritik bir kurtarma operasyonuna girişen kahramanlarımız heyecanlı bir açılış yapıyorlar. Dizide de zaman zaman karşılarına çıkan, köpek düşmanı kedisever Bay Humdinger, New York benzeri büyük bir metropol olan Macera Şehri’nin belediye başkanı olmuştur. Bay Humdinger’in birbirinden çılgın planları vardır şehir için. Şehir sakinlerinin gerçekten de heyecanlı maceralar yaşamalarını sağlamak için tuhaf projelerini birer birer uygulamaya başlar. Yakalaşan tehlikeleri daha ilk günden farkeden ve şehrin sevilen köpeklerinden biri olan Liberty, hemen hayranı olduğu Paw Patrol’u arar ve durumdan ekibi haberdar eder. Ryder bütün ekibi toplayıp bir süreliğine Macera Şehri’nde kalmaya karar verir.  

Ama ekipteki köpeklerden biri olan Chase’in şehirde geçirdiği kötü anıları vardır. Çok yavruyken şehirde terkedilmiş, orada kısa bir süre yalnız kalmış ve ve çok korkmuş. Bu yüzden bazı görevler sırasında travması açığa çıkar ve kitlenir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocuklar her Paw Patrol macerasında sadece köpek karakterleri değil, onların kullandığı teknolojik aletleri de ilgiyle takip ediyorlar. Sinema filminde de bol bol yaratıcı alet edevat gösteriliyor. Ekip üyeleri birbiriyle çok iyi geçiniyorlar, dayanışma, arkadaşlık ve doğru iletişimin vurgusu yapılıyor. Dizideki kadar gürültülü ve boğucu değil sahneler. Karakterlerin derinleşmesi sağlanmış. Özellikle Chase’in travmatik geçmişiyle yüzleşmesi ve Ryder ile diğer arkadaşlarının ona destek olması çok güzel anlatılmış. Ekipteki yavru köpekler bilgileri, cesaretleri ve pratik zekalarıyla okul öncesi çocuklar için rol model oluşturuyorlar.

Çocukların korkacakları detaylar yok öyle ama kahramanlar sık sık tehlikeli durumlar içinde kalıyorlar elbette...

Animasyon kalitesi de tv dizisi seviyesinin üstünde ve tatmin edici bir teknik görselliğe sahip. Dizilerden farklı olarak bir sinema filmi izlendiğini hissettiriyor.  

Film ülkemizde sinemalara pek çok ülkede olduğu gibi “genel izleyici” sınıfıyla vizyona çıktı... * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap