PEORIA PRENSİ    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çocuklar için hafif, eğlenceli ve komik bir sitcom.

Avrupa’da Peoria adlı bir hayali krallıkta lüks içinde ama sıkıcı protokol kurallarıyla sınırlandırılmış hayatından çok sıkılmış olan ergen prens Emil, internette izlediği videolardan  dolayı Amerika’da yaşayan yaşıtlarınla tanışmak istiyordur. Babası bu fikirden pek hoşnut olmasa da bir süreliğine izin vermek zorunda kalır.    

Emil, babasını çok önce kaybetmiş, küçük bir bovling salonu işleten annesiyle yaşayan Teddy’nin evine yerleşir. Birbirlerinden zıt kişiliklere sahip bu iki ergen genç lise ortamında çoğu sosyal hayatlarına yön veren sorunlarla komik bir şekilde uğraşırlar.   

Teddy zeki ve çalışkan bir çocuk. Ama kendisini derslerine ve robot projelerine çok fazla kaptırmış. Eğlenmeyi, sosyalleşmeyi unutmuş ve bu konuda sıkça bocalamakta. Daha dışa dönük bir çocuk olan Emil onun hayatına renk getiriyor. En başta Emil’in her şeyi denemek isteyen heyecanına, yerinde duramayan enerjisine ayak uydurmakta zorlanır Teddy ama giderek aralarında sağlam bir dostluk da oluşmaya başlar. Bu arada Emil’e göz kulak olmak için babası tarafından görevlendirilmiş Joosep adlı genç adam da Teddy’nin annesinden hoşlanmaya başlar.    


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Emil birbirlerine kötü şakalar yapan iki Youtuber’ın videolarındaki biraz vurdulu kırdılı şakalara çok gülüyor ve eğleniyor. Stankman ve Daryl adlı bu iki ergen birbirlerine “hindi kapanı” diye el şakası yapıyorlar. Özellikle ilk bölümde birkaç sahnede kullanılıyor bu şaka. Ergenler için tasarlanmış bir sit-com dizisi olduğu için ergenler arasında yaşanan yarı-çekingen flört durumları, küçücük bazı cinsel imalar, gaz çıkarmayla ilgili sözel şakalar, bazı el şakaları, birkaç küçük vurma çarpma esprisi çıkabiliyor karşımıza yer yer. Ama genellikle ailece izlerken eğlenilebilecek bir ergen komedi dizisi.

Bazı küçük pozitif mesajlar da yok değil. Öncelikle farklı kültürden veya coğrafyadan biriyle iletişim kurabilmek, arkadaşlık, sorunları paylaşmak, birlikte çözüm üretmek ve okul ortamında daha özgüvenli olabilmek üzerine de olumlu mesajlar veriyor. Ama yine de eğlence ve komedi daha çok ön planda diyebiliriz.

Türkçe dublajla desteklenmiş Netflix yapımı dizi 8’er bölümlü iki kısımdan oluşuyor. Ayrıca bir de “Noel” özel bölümü yine Netflix’ten izlenebiliyor. * Burak Göral    


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap