PERVANE    12+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İnsanın içine içine işleyen çarpıcı ve son derece dramatik bir animasyon.

Çocuklarımıza, elbette belli bir yaştan sonra, hayatın çok da toz pembe olmadığını anlatmak, dünyanın pek çok yerinde çok zor şartlarda zor hayatlar yaşayan insanların varlığından bahsetmek gerek. Bazı batı ülkelerinde fakirliğin içinde kıvranan çocukların, suç dünyası içinde kaybolmuş ya da erken yaşta çalıştırılan çocukların dramlarının anlatıldığı filmler kadar ortadoğu coğrafyasında yaşayan çocukların da çoğunlukla hüzünlü ama onurlu hikayelerinin anlatıldığı nefis filmler var.

12+ yaşlardaki çocuklarla izleyebileceğiniz özel bir film “Pervane” (The Breadwinner). 2016’da en iyi animasyon film dalında Oscar adayı olan “Pervane”nin ortak yapımcılarından biri Angelina Jolie. Filmin yönetmeni ise daha önce önerdiğimiz başka bir animasyon şahanesi “Denizin Şarkısı”nın (Song of The Sea) yaratıcılarından biri olan Nora Twomey.

“Pervane” çok satan bir romandan uyarlanmış. Hikaye 2001 yılında, Taliban rejimi altında kadınların erkeksiz sokağa çıkamadıkları, hiçbir haklarının olmadığı Afganistan’da geçiyor. Tek bacağını savaşta kaybetmiş babasıyla beraber pazarda tezgah açan 11 yaşındaki Parvana, ablası, küçük kardeşi ve anne-babasıyla kıt kanaat geçinerek yaşamaktadır. Bir gün rejim muhafızları evlerini basar ve Parvana’nın eski bir öğretmen olan babasını alırlar. Parvana hem ailesine bakabilmek hem de babasına ulaşabilmek için saçlarını keser ve yıllar önce kaybettikleri erkek kardeşinin kıyafetlerini giyerek erkek çocuğu kılığına girer.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Pervane” sadece hikayesiyle etkilemiyor izleyenlerini, müzikleri, seslendirmeleri ve animasyon tekniğiyle de etkileyici. Parvana’nın heyecanlı hikayesinin yanı sıra bir de güzel Afgan masalı var içinde. Bu masalı Parvana kardeşine anlatmaya başlıyor, bir süre sonra kendisinin de cesaretlenmesini sağlayan bir hikayeye dönüşüyor bu masal.

“Pervane”den sonra çocuğunuzla kadın hakları üzerine konuşabilirsiniz. Dünyada bazı insanların diğer insanları nasıl da baskı altında yaşamaya zorladıklarını, her türlü zorluğa rağmen Parvana gibi pes etmemenin önemini ve dış koşullar ne olursa olsun aile bağlarının korunması gerektiğini son derece vurucu bir şekilde anlatıyor film. Ancak elbette içinde şiddetin de olduğu, yer yer de üzücü bir film bu. O yüzden öncelikli olarak ebeveynlere öneriyoruz “Pervane”yi. Sonra da 12+ çocuklarınız için kararı siz verin...


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar   
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

KAYIP BALIK NEMO   5 +

8.0 /10

Pixar’ın klasik filmi okul öncesi çocuklar için nefis bir seçenek. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2003

Yönetmen: Andrew Stanton, Lee Unkrich

Oyuncular: Albert Brooks (ses), Ellen DeGeneres (ses), Alexander Gould (ses), Willem Dafoe (ses), Geoffrey Rush (ses)

SPIRIT: ÖZGÜR RUH   7 +

6.5 /10

Yine bir kız çocuğu ve yabani bir at arasındaki dostluk filmi. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Elaine Bogan, Ennio Torresan

Oyuncular: Isabela Merced (ses), Julianne Moore (ses), Jake Gyllenhaal (ses), Mckenna Grace (ses), Marsai Martin (ses), Eiza González (ses)

KAYKAYCI KIZ   9 +

7.0 /10

Bazı gerçekçi ama sert detayları olsa da, pozitif mesajları olan bir aile filmi. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Manjari Makijany

Oyuncular: Amy Maghera, Waheeda Rehman, Rachel Saanchita Gupta , Jonathan Readwin, Shafin Patel

BEN YALNIZ IVAN   7 +

8.0 /10

Ülkemizde de iyi bilinen bir çocuk kitabının kalp ısıtan uyarlaması. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Thea Sharrock

Oyuncular: Sam Rockwell (ses), Bryan Cranston, Angelina Jolie (ses), Danny DeVito (ses), Helen Mirren (ses)