PETER PAN (2003)    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ünlü klasiğin gösterişli bir uyarlaması.

Daha önce birçok kez her türden filmle sinemaya uyarlanan, J.M. Barrie’nin önemli çocuk klasiği, büyümeyen çocuk Peter Pan’ın masalı ilk kez aslına tamamen uygun bir şekilde ve başarıyla 2003 yılında sinemalaştırılmıştı.

İki erkek kardeşine korsan maceraları anlatmaya bayılan Wendy’nin (çok dikkat çekici bir gencecik kız olan Rachel Hurd-Wood’un kariyeri sonra çok parlak sürmedi) ailesi, Wendy’yi artık evliliğe hazırlamaya karar vermiştir. Ancak bu Wendy’nin hikâyelerine gizli gizli hayran olan esrarengiz çocuk Peter Pan’ın hiç hoşuna gitmez. Wendy’yi ve kardeşlerini onunla beraber kendi ülkesi Neverland’e gelmeleri için ikna eder. Böylece Peter Pan’ın ezeli düşmanı Kaptan Hook’un da dahil olduğu büyük ve tehlikelerle dolu macera da başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Tempolu yapısı, başarılı oyunculukları ve parlak görüntüleriyle ailece zevkle izlenebilecek bir film “Peter Pan”. Ama bu uyarlamanın zamanında perdenin en flörtöz Peter Pan’ı olarak tartışıldığını da hatırlatmak gerek. Wendy’nin Peter ile küçük buselerle öpüşme sahnelerinin yer alması, filmin Wendy üzerinden ergenlik konusuna girmesi, birkaç sahnede yetişkin karakterlerin alkol ve sigara gibi alışkanlıklarla gösterildiğini de belirtmekte fayda var. Bazı sahnelerde de fantastik şiddet bulunuyor. Ölen korsan karakterler var. Timsah saldırısı sahnesine dikkat, Kaptan Hook’un bir elinde kanca var ve onu sık sık tehdit unsuru olarak da kullanmakta.

Bu nedenle Netflix’in 7+ verdiği filmde biz yine de ihtiyatlı olup 9+ verelim. Maalesef Türkçe dublajla da desteklenmemiş. Oysa sinemada harika bir dublajı vardı. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap