PİNOKYO (1940)    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bugünden bakınca biraz sert sahneleri olsa da, etkileyici bir animasyon klasiği.

19. yüzyılda yaşamış İtalyan gazeteci/yazar Carlo Collodi’nin “Pinokyo”sunun klasik hikâyesi daha hemen başından itibaren çocukları içine çekecek güçtedir. Sevgiyle dolu olmasına rağmen yalnız bir adam olan marangoz ustası Gepetto’nun kendisine tahtadan bir oğlan çocuğu kuklası yapması ve Mavi Peri’nin Gepetto’nun dileğini yerine getirmek için bu tahta çocuğa ruh verirken onu bir gün “insan” yapacağına da söz vermesiyle başlar hikâye. Pinokyo’nun gerçek insan olabilmesi için doğru ile yanlış arasında seçim yapmayı öğrenmesi gerekir. Aslında bundan sonrası Pinokyo’nun hem bu eğitimi acı-tatlı tecrübelerle edinmesini hem de insani zaaflarla tanışmasını anlatır. Kuşkusuz insanoğlu zaaflarıyla da var olan bir varlık. Önemli olan, tuzaklara düşmeden, bu zaafların esiri olmadan, doğru, dürüst ve vicdanlı bir insan olabilmektir.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Yalan söylemenin, yanlışta inat etmenin getirebileceği zararları, doğru ile yanlışı ayırt edebilmenin insanın kendi vicdanına kulak vermesiyle mümkün olduğunu, dolayısıyla aslında çoğu çocuğun daha ilk büyüme sancılarının bu masal formunda ele alındığını söylemek gerek.

Filmin şarkıları da çok hoş ve Pinokyo’nun sağduyusunu simgeleyen arkadaşı çekirge Jiminy’nin neşeli katkıları da cabası... Ama bazı sahnelerin 6-7 yaşındaki bazı hassas çocuklar için fazla gelebileceği olasılığını da belirtmek gerek. Özellikle de Pinokyo’nun kaçırılmasıyla başlayan süreç boyunca yer alan bazı sahneler biraz sert. Pinokyo’nun karnavala götürülmek için iki serseri tarafından tuzağa düşürülmesi, arkadaşı tarafından serseriliğe ve sigaraya özendirilmesi (bunun cezasını da çekiyor merak etmeyin!) gibi sahneler bunlar. Bir de filmi izleyen bazı çocukların, filmdeki kötü çocukların eşeğe dönüşmesi sahnesi sırasında rahatsız olabileceğini belirtmeli. Ama bu tip sahneler bizim de çocukken dinleyip sevdiğimiz masallardaki gibi korku öğesini kullanarak mesaj vermenin ötesine geçmiyor. Ancak yine de dikkatli olmakta fayda var.

Disney+’da Türkçe dublaj desteğiyle izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: ***
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

SAFTİRİK GREG’İN GÜNLÜĞÜ   7 +

6.0 /10

Ünlü çocuk kitapları serisinin ilk animasyon macerası biraz kaba saba espriler de barındırıyor. Devamı

Süre: 58 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Swinton O. Scott III

Oyuncular: Brady Noon (ses), Ethan William Childress (ses), Erica Cerra (ses), Hunter Dillon (ses), Christian Convery (ses)

TERS YÜZ   7 +

9.0 /10

Kompleks hikayesine rağmen çocukların büyük keyifle izleyeceği zeki bir Pixar filmi. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Pete Docter

Oyuncular: Amy Poehler (ses), Phyllis Smith (ses), Bill Hader (Ses), Mindy Kaling (ses), Diane Lane (ses), Kyle MacLachlan (ses)

KAYIP BALIK NEMO   5 +

8.0 /10

Pixar’ın klasik filmi okul öncesi çocuklar için nefis bir seçenek. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2003

Yönetmen: Andrew Stanton, Lee Unkrich

Oyuncular: Albert Brooks (ses), Ellen DeGeneres (ses), Alexander Gould (ses), Willem Dafoe (ses), Geoffrey Rush (ses)

PİNOKYO (1940)   7 +

8.0 /10

Bugünden bakınca biraz sert sahneleri olsa da, etkileyici bir animasyon klasiği. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 1940

Yönetmen: Ben Sharpsteen, Hamilton Luske

Oyuncular: Dickie Jones (ses), Cliff Edwards (ses), Christian Rub (ses), Evelyn Venable (ses)