PIRDİNO: SÜRPRİZ YUMURTA    6+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Türkiye yapımı bir çocuk dizisinden uyarlanan sinema filmi zararsız ama çok faydalı da sayılmayan demode bir seyirlik.

TRT Çocuk dizisi “Pırdino” 3D karakterler ile gerçek oyuncuların bir arada yer aldığı maceralı ve komik hikayelere sahip bir dizi. İyi bir çocuk olan Tarık’ın bir yaz tatili sırasında tanıştığı Porsuk, Sansar ve küçük dinozor Pırdino (bunlar animasyon karakterler) artık ayrılmaz bir ekip oluştururlar.

“Pırdino: Sürpriz Yumurta”da Tarık annesi, en yakın Ela ve bu dostlarıyla birlikte Dinozor Adası adlı bir müzeye gezmeye giderler. Müzeyi gezerlerken Pırdino burada kendi cinslerinin maketlerini gördüğünde çok heyecanlanır ve müzede istemeden bir karışıklığa yol açar. Annesini bulmanın yollarını aramaya başlar. Tarık ve Ela bu konu için dahi bir fizikçiye başvurur. O da hepsini zaman makinesini üzerinde çalışan genç bir öğrencisine yönlendirir.

Bu arada müzenin müdürü Doktor Torturo da Pırdino’yu alıkoyarak müzesinde sergilemenin peşine düşer. Ekip her beraber Pırdino’yu ondan korumaya ve onu annesiyle buluşturmaya çalışır.       


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocuk filmi yapmak için kağıt üstünde basit hikaye ve sahneler üretmek artık günümüz için yanlış bir strateji. Zeka yaşını bu kadar düşük tutmaya, espri düzeyini de en anlaşılır düzeye indirmeye o kadar da gerek yok aslında günümüz çocukları için. “Pırdino”nun bilgisayar efektleri de maalesef pek çok muadil filme göre basit görünüyor. Arkada hiç durmayan bir müzik, fazla basit hikaye kurgusu, amatör oyunculuklar ve yardımseverlik ya da dayanışma gibi temalara en klişe yerinden yaklaşan zayıf sahnelerle oluşturulmuş film malesef.  

Müzedeki sahnede Pırdino’nun üstüne düşen dinozor heykelinden ve Porsuk ile Sansar’a olan dinozor saldırısı sahnesinde küçük çocuklar biraz ürkebilir. Sinemalarda ‘genel izleyici’ sınıfı alan film Netflix’ten 7+ almış. “Pırdino: Sürpriz Yumurta”  Netflix dışında trtizle.com sitesinden de izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap