PİŞİRİCİLER    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Aksiyonu bol, pozitif mesajlara sahip hayli maceralı bir Alman animasyonu...

İnsanların çok yıkıcı, bozguncu ve zorba olduklarını düşündükleri için yüzyıllardır yeraltında yaşayan Elfler kendi evrenlerinde mutludurlar. Ama yerinde duramayan bir Elf kızı olan Helvi, sürekli insanları ve onların dünyasını merak etmektedir. O kadar hareketli, meraklı ve enerjiktir ki, diğer elfler bu sürprizlerle dolu kızı bir türlü zaptedemiyorlardır. Helvi sonunda yeryüzüne çıkış yolunu bir arkadaşı sayesinde bulur. Birlikte yüzeye çıkarlarken onunla en çok dalaşan aksi bir erkek elf olan Kipp de istemeden gruba katılır.

Yeryüzünde iflas etmek üzere olan bir fırıncıyla tanışırlar. Helvi fırıncı Theo’ya pasta yapmak ve borçlarını ödemek konusunda yardımcı olmak ister. En başta bir sürü zorluk yaşasalar da ve aralarında bazı sürtüşmeler olsa da birlikte çalışarak başarıya ulaşmayı amaçlarlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Pişiriciler”in güzel pozitif mesajları var. En başta dostluk, dayanışma, yardımseverlik ve birlikte çalışmayla gelen başarıya vurgu yapıyor. Helvi hata da yapabilen bir karakter. Bazen çok heyecanlı ve atak. Daha sakin olduğunda ve diğer arkadaşlarının bilgi ve fikirlerini dinlediğinde daha başarılı oluyor. Elfler önyargılı bir şekilde bütün insanların bozguncu ve kaba olduklarını düşünürlerken zaman geçtikçe ve deneyimledikçe bu önyargının da yanlış olduğunu anlıyorlar.

Filmde bizim takıldığımız bir nokta, elflerin fırıncı Theo’nun fırınını yanlışlıkla patlattıktan sonra telafi için marketten üç arabalık pasta malzemesi çalıyorlar. Her ne kadar market filmin kötü adamının marketi olsa da yapılan şey yine de biraz hırsızlık sayılır. Aksiyon sahnelerinde yer yer çizgi film şiddeti kullanılmış. Helvi bazen Kipp’e ‘fasulye beyinli’ diyor. Birkaç ‘gaz çıkarma’ esprisi de yapılmış.

Pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de ‘genel izleyici’ sınıflandırması almış. Ancak ‘genel izleyici’ animasyonlarına göre biraz fazla aksiyon ve çizgi film şiddeti var.  * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap