RAFADAN TAYFA    5+

8.3 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

TRT Çocuk'un yıldız dizilerinden biri olan "Rafadan Tayfa" çocuklar için temiz bir animasyon dizisi...

“Rafadan Tayfa”, 2014’ten beri devam eden ve yerli yapım animasyon dizilerin içinde şimdilik en uzun soluklu olanlardan biri. TRT Çocuk’ta yayımlanan dizi, bugünün ebeveynlerinin hiç yabancılık çekmeyeceği, 80’li-90’lı yılların tipik bir İstanbul mahallesinde geçiyor. Bölüm hikayeleri bu mahallede birbirleriyle çok iyi arkadaş olan dört çocuğun etrafında yaşanıyor. Mert, Kamil, Hayri ve Akın adlı bu çocukların herbiri farklı kişilik özelliklerine sahip olsalar da çok iyi geçiniyorlar ve bazen birbirleriyle ne kadar uğraşsalar da aralarında sıkı bir arkadaşlık bağı bulunmakta. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Dizide en çok, çocuklar ve mahalle sakinleri arasındaki dayanışma, yardımlaşma ve dostluk teması işlenmekte. Çocukların bazen UFO fotoğrafı çekmek için gece nöbetine kaldıkları ya da telsizle oynarken duydukları gizemli bir mesajı araştırdıkları bölümlerdeki gibi küçük korkulu anlar yaşadıkları oluyor. Ama genellikle her yaşa hitap eden ortalama 12-15 dakika süren maceralar yaşamaktalar. Özellikle erkeklerin ‘kız işi’ diye tarif ettikleri bazı işlerin aslında cinsiyetlere bağlı işler olmadıklarını öğrendikleri bölüm, Akın’ın öykü yarışmasına girmek için hayal gücünü bolca çalıştırdığı bölüm gibi son derece faydalı hikayeler anlatan bölümler çoğunlukta.

TRT Çocuk’ta yayınlanan pek çok dizide olduğu gibi “Rafadan Tayfa” da temiz ve pozitif mesajları bol olan bir yapım. Ancak bazı bölüm hikayeleri biraz daha karmaşık yapıda olabilirdi. Zira günümüz çocukları daha derinlikli ve karmaşık yapıdaki hikayelere daha açıklar. Animasyon tekniği olarak da Pixar, Disney ve diğer yabancı animasyon film ve dizilerine alışmış küçük izleyicilere göre biraz basit.

Netflix’de dizinin tam 54 bölümü bulunmakta. Ayrıca TRT Çocuk’un resmi YouTube sayfasında da dizinin toplam 96 bölümüne erişilebiliyor. 


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  -
Şiddet / Korku öğeleri  *
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -

 


Yorum Yap