RAYA VE SON EJDERHA    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Disney’den cesur bir genç kız hikayesi daha.

Etnik kökeni Güneydoğu Asya olan Raya’nın hikayesi çocuklara güven duygusunu ve kendi olmayı öğretiyor.
Hikayeye göre uzun zaman önce; fantastik bir Asya diyarı olan Kumandra’da insanlar ve ejderhalar uyum içinde birlikte yaşıyorlarmış. Ancak Druun olarak bilinen canavarlar ülkeyi tehdit edince, ejderhalar insanlığı kurtarmak için kendilerini feda etmişler. 500 yıl sonra, aynı canavarlar geri dönünce Raya adlı genç bir savaşçı kız son ejderha yani Sisu’yla hem ülkesini hem de babasını kurtarmak için yola koyulur. Bu yolculuğu sırasında tanıdığı insanlar ona birçok şey öğretirler. Raya’nın yıllar önce kaybettiği güven duygusunu kazanması için bir şansı daha vardır. Bu yolculuk sadece onu değil, birçok insanın da hayatını değiştirecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Akıcı ve eğlenceli bir hikayeye sahip olan film, yer yer izleyenleri ikilemlere düşürebiliyor, herkesin gözünden olayları değerlendirmemize sebep oluyor.. Herkes aslında ikinci bir şansı hak eder mi, Raya’nın asıl arayışı nedir bunları da öğreniyoruz.

“Raya ve Son Ejderha” tempolu bir şekilde başlayıp devam eden ama sizi yormayan animasyonlardan biri. Raya, ailesi için her şeyi yapmaya hazır güçlü bir kız. Bu yönden Moana’yı andırdığı için onu seven çocukların Raya karakterine de bayılacağına inanıyoruz. Disney son dönemlerde yeni filmlerindeki ana karakterlerinde uyguladığı ‘kimse kusursuz değildir’ imajını Raya üzerinde de uygulamış. Kendisi iç dünyasında çok fazla sorunları olan, bir o kadar da çekingen biri. Ama Raya aynı zamanda savaşçı ruhlu bir kız. Başına gelebileceklerden habersiz, düştüğü bu yolda birçok kötü adamla savaşıyor.

Bu anlamda aksiyon ağırlıklı bir animasyon filmi olduğunu vurgulayalım. Bubi tuzakları, kılıçlı savaş sahneleri ve etkileyici dövüş teknikleri ile küçük çocukları hem heyecanlandırıp hem de biraz korkutabilir. Raya’nın karşı karşıya geldiği Namaari de çok önemli bir karakter. İki genç kızın uğruna savaştığı değerler, filmin feminizm damarının ateşini iyice körüklüyor.

Yetişme tarzının ne kadar önemli olduğuna yapılan göndermeler etkileyici. Aynı zamanda kötü insanların içinde iyilik; iyi insanların içinde de kötülük olabileceğini de bize Asya kültüründe olan Yin / Yang inanışıyla sunuyor bir nevi. Dengeyi bulmak konusunda da son ejderha olan Sisu’nun sonsuz inancı ile Raya’nın güvensizliği karşı karşıya geliyor. Aslında çocuklara verdiği en önemli mesaj da bu: Verdiğimiz her karar doğru olmayabilir, lakin bizi biz yapan bu kararların sonuçlarıyla da yüzleşmekten çekinmemeliyiz.

Film, Disney+ platformunda Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebiliyor. * Su Karacan 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap

OKU VE AĞLA   10 +

7.0 /10

Özgüven sorunları olan genç bir kızın kendini bulma hikayesi. Devamı

Süre: 84 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Paul Hoen

Oyuncular: Kay Panabaker, Danielle Panabaker, Alexandra Krosney, Marquise C. Brown, Chad Broskey

KAYIP BALIK DORİ   6 +

7.5 /10

Kayıp Balık Nemo’daki Dori’nin dokunaklı hikayesi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Andrew Stanton

Oyuncular: Ellen DeGeneres (ses), Albert Brooks (ses), Ed O'Neill (ses), Hayden Rolence (ses), Diane Keaton (ses)

RAYA VE SON EJDERHA   7 +

8.0 /10

Disney’den cesur bir genç kız hikayesi daha. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Don Hall, Carlos López Estrada

Oyuncular: Kelly Marie Tran (ses), Awkwafina (ses), Gemma Chan (ses), Sandra Oh (ses), Alan Tudyk (ses)

FREE SOLO   10 +

8.0 /10

Serbest tırmanış meselesi üzerinden anlatılan bir azim ve cesaret hikayesi. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi

Oyuncular: Alex Honnold, Tommy Caldwell, Jimmy Chin, Sanni McCandless, Mikey Schaefer