RIDLEY JONES: MÜZENİN KORUYUCUSU    11+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Özellikle okul öncesi çocuklar için yapılmış, maceralı bir animasyon dizi ama bazı detaylara dikkat.

Çocuklar için yapılmış bir tarih ve doğal yaşam müzesinde annesi ve anneannesiyle birlikte yaşayan meraklı ve maceracı bir kız çocuğu Ridley Jones.Annesi ve büyükannesi Ridley’e müzelerin önemini anlatıp ona bazı sorumluluklar veriyorlar. Her akşam kapandıktan sonra müzedeki her şey canlanıyor ve her bölümde Ridley onların yaşadığı ya da yarattığı kimi sorunları çözüme kavuşturuyor. Bu sorunlar genellikle hayli maceralı ve koşturmacalı.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Ridley Jones” birtakım göndermelerden anlaşılacağı gibi “Indiana Jones” ile “Müzede Bir Gece” filmlerinin çocuklar için oluşturulmuş bir karışım. Amacı özellikle de okul öncesi çocuklar için maceralı, renkli, dinamik bir hikaye kurgusuyla onlara sabırlı olmayı, dayanışmayı, çalışkanlığı, sorumluluğu, yardımseverliği anlatmak. Tarihe önem vermek, başka yaşamlara saygı duymak, empati kurmak gibi kavramlar da işleniyor elbette. Ayrıca her macerada ele alınan temanın kahramanları olan hayvanlar ya da figürlerin tarihleri hakkında bilgiler de veriliyor. Ridley Jones karakteri cesur, empati kabiliyeti yüksek, meraklı ve sorumluluğunu bilen atak bir kız çocuğu olarak doğru bir rol model oluşturuyor.

Ancak hassas bazı aileler için belirtmek gerek. Her macerada Ridley’e yardım eden genç ineğin cinsiyeti tam olarak belirtilmiyor. 2. bölümün ikinci macerasında da İsmet adlı bir Mısır prensesinin iki tane babası olduğu ortaya çıkıyor. Kendilerini İsmet’in ‘babaları’ olarak tanıtıyorlar. Okul öncesi çocuklar için bunlar biraz fazla erken sayılabilir. Bu yüzden Netflix de 13+ vermiş. Ancak 13+ çocuklar için de fazlasıyla ‘çocuksu’ görünecektir.    

15’er dakikalık maceraların her birinde bir müzikal sahnesi de yer almakta. Yaklaşık 26-28 dakikalık her bölümde iki macera bulunuyor. Netflix’in Türkçe dublaj ile desteklediği dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -

 


Yorum Yap