RIO    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Eğlenceli, rengarenk, müzikle dolu ve romantik bir animasyon..

Tropikal bir kuş olan Blu (Türkçe dublajda bazen Mavili olarak geçiyor), henüz yavruyken kaçırılır ve Amerika’nın bol karlı Minnesota’sında Linda adlı genç bir kızın evcil hayvanı olarak bulur kendini. Yıllar sonra kasabaya gelen bir kuşbilimcisi, ender bir papağan türüne ait olan Blu’yu Brezilya’daki dişisiyle çiftleştirmek için Linda’dan izin ister. Hep beraber Rio’ya gidilir. Blu, kendi cinsinin dişisi olan Jewel ile kötü tacirler tarafından kaçırılınca da giderek sonu tahmin edilebilir bir macera başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Buz Devri” (The Ice Age) serisinin yaratıcılarının diğer bir gişe filmi “Rio’nun Rio’da geçiyor olmasının dışında benzerlerinden ayrıldığı çok önemli özellikleri yok. Sürprizsiz, nereye gittiği belli olan hikâyesinde birkaç güzel espri ve fikir yakalamak elbette mümkün. Ama filmin asıl değeri Rio şehrini ve şehrin kimliğini hikâyesine güzel yedirmiş olması ve bunu Brezilyalı müzisyenlerle de desteklemesi. Tanıdık Latin melodileri ve Brezilyalı müzisyen Sergio Mendes’in katkısı filmin usta müzikçisi John Powell’ın da işini kolaylaştırmış.

Hikaye Rio’da geçince tabi Rio Karnavalı da ucundan kendisini gösteriyor. Dolayısıyla filmde gözüken bazı kadınlar bikinililer. Bazı modeller gerçek hayattakilere de oldukça yakın.

“Rio” fazlasıyla tanıdık hikâyesi ve klişelerine rağmen eğlendiren bir animasyon. Kendine inanmak, başkalarına yardım etmek, hayvanları korumanın önemi gibi konularda doğru mesajlar veriliyor.

6 yaşından itibaren tüm çocuklar keyif alabilir. “Rio”yu Google Play, DsmartGo, BeinConnect ve iTunes’dan izlemek mümkün. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

LUCK   5 +

7.5 /10

Şansın bize aslında ne olduğunu hatırlatan duygu yüklü animasyon. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Peggy Holmes

Oyuncular: Eva Noblezada (ses), Simon Pegg (ses), Jane Fonda (ses), Whoopi Goldberg (ses)

KEDİLERİN AKLINDAN NELER GEÇİYOR?   7 +

7.5 /10

Kedi dostluğu ve kedilerle doğru iletişim kurmak konusunda yapılmış en iyi belgesel olabilir. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Andy Mitchell

Oyuncular: Neil Wilson (ses)

DC SÜPER EVCİLLER TAKIMI   7 +

6.5 /10

Yer yer eğlenceli ve heyecanlı bir macera ama yoğun şiddetli sahnelere dikkat. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Sam Levine, Jared Stern

Oyuncular: Dwayne Johnson (ses), Kevin Hart (ses), Kate McKinnon (ses), John Krasinski (ses), Natasha Lyonne (ses), Diego Luna (ses)

DENİZ CANAVARI   8 +

7.5 /10

Aksiyonu, heyecanı bol hikayesiyle keyifli bir seyir sunuyor ama biraz şiddet var. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Chris Williams

Oyuncular: Karl Urban (ses), Dan Stevens (ses), Jared Harris (ses), Marianne Jean-Baptiste (ses), Zaris-Angel Hator (ses)