ROBIN ROBIN    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çok emek harcanmış, çok tatlı ama küçük çocuklar için biraz karanlık bir kısa film.

Daha yumurtasındayken yaşadığı bir kaza sonucunda onu bulan bir fare ailesi tarafından yetiştirilen küçük bir kuş olan Robin, fare kardeşleri gibi çok artık toplayabilen bir fare olmaya zorlamaktadır. Ailece çıktıkları gece operasyonlarında etraftaki büyük evlere girerek kırıntı ve yemek artıkları toplamaya çalışıyordur. Ancak tabi ki bir fare çevikliğinde olmadığı için yeterince verimli olamıyordur.

Evlerdeki Noel hazırlığı daha çok kırıntı demektir ve Robin kendisini kanıtlamak için tek başına bir maceraya girişir. Ama çevredeki tehlikeli bir kedi onun için büyük bir tehdit oluşturur. Rastladığı bir saksağan ile bir ikili oluştururlar ve birlikte bir Noel ağacının tepesindeki büyük yıldızı alırlarsa bütün dileklerinin yerine geleceğini düşünürler.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İngiliz animasyon stüdyosu Aardman Studio’nun “Kuzular Firarda” filmleri ve “Koyun Shaun” dizilerinden biliyoruz en çok. Yine ustalık eseri bir film çıkarmışlar karşımıza. Çocuk sinemasının en sevdiği konulardan biri kendi potansiyelinin farkına varan ya da hayattaki yerini, kendi en iyi özelliklerini keşfeden karakterlerin hikayeleridir. “Robin Robin” de bu temayla klasik Noel hikayelerinin bir kesişimi olarak tasarlanmış. Ancak hikayenin neredeyse tümü gece geçiyor ve saksağan ile Robin’in sinsi ve tehlikeli kediyle girdiği mücadele yer yer fazla heyecanlı ve karanlık sahnelere neden oluyor.

Film başarıyla da türkçeleştirilmiş. Ama İngilizce dublajında ünlü aktris Gillian Anderson bu kediyi öyle bir başka seslendiriyor ki, filmi orijinal sesiyle izlediğimizde kedi sahnelerinde biz yetişkinler bile ürperebiliyoruz.   

Sevimli, güzel birkaç şarkıyla donatılmış, kedi karakteri açısından biraz karanlık ama anlamlı hikayesi ve iyi yazılmış karakterleriyle kendisini sevdiren, 30 dakikalık hoş bir seyirlik. Netflix ‘genel izleyici’ vermiş ama 6 yaş altındaki hassas çocuklar için biraz sıkıntılı olabilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap