RÜZGARI DİZGİNLEYEN ÇOCUK    12+

8 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Küçük bir Afrika ülkesi olan Malawi’de 2002 yılında gerçekleşen büyük kıtlık sırasında yaşanmış etkileyici bir hikaye anlatıyor film.

İngiliz oyuncu Chiwetel Ejiofor’un bu ilk yönetmenlik denemesinin esas kahramanı, büyük bir açlık ve kıtlığın yaşandığı sırada küçük bir köyde imkansızlıklar içinde okumaya çalışan 13 yaşındaki William Kamkwamba. William özellikle fizik konusunda çok yeteneklidir ve kuraklığa çare olabilecek bir rüzgar gülü inşa edip elektrik üretmeyi ve böylece su pompasını çalıştırabilmeyi planlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Rüzgarı Dizginleyen Çocuk” pek çok açıdan dokunaklı, etkili ve ibretlik bir film. Öncelikle William’ın her türlü imkansızlığa karşı azimle bildiğine tutunması ve bundan vazgeçmemesi çok etkileyici. Büyük kıtlıkta yaşananlar, açlık, yoksulluk ve özellikle de ailenin babasının yaşadığı çaresizlik gözleri yaşartacak kadar dokunaklı anlatılıyor. Bilginin, öğrenmenin ne kadar değerli olduğunu gözler önüne seren teması özellikle 12+ yaşındaki çocuklar için ilham verici olacaktır.

Daha küçük çocukların izleyebilmesi biraz zor. Hem tempo olarak biraz düşük gelebilir, hem de hikayenin politik alt metni anlaşılmayabilir. Köyün şefini hükümet yetkililerinin dövdüğü bir sahne var mesela. Bir de elbette William’ın annesi ve kız kardeşini tehdit ederek evdeki yiyecekleri çalan hırsızların yarattığı terörü gösteren sahneyle bir köpeğin açlık yüzünden ölmesi de rahatsızlık yaratabilir biraz. 

Ama çocukların bazen böyle biraz üzücü yoksulluk hikayelerini izlemelerinde ve “yokluk”un nasıl bir şey olduğunu görmelerinde fayda var. Zaten William’ın bütün riskleri alarak azimle çalışıp, emek verip bu çaresizliği yenmesinin hikayesi bu.

12+ yaşından itibaren çocuklarla birlikte Netflix üzerinden izlenebilecek son derece dokunaklı nefis bir film “Rüzgarı Dizginleyen Çocuk”. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  -
Şiddet / Korku öğesi  **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

FIRAT YILDIRIM

13 Nisan 2020 Pazartesi

Bu film için yaş sınırı çok önemli.Ancak 9.sınıfa giden 15 yaşındaki kızımın ilgisini çekmezken 3.sınıfa giden 9 yaşındaki kızımın ilgisini çekti.Büyük bir keyifle izledi.Bence bu tarz filmlerde kişinin karakteri,ilgisi,merakı ve en önemlisi hayata bakış açısı büyük önem arz etmekte diye düşünüyorum.Saygılarımla...

MARLEY VE BEN   10 +

7.0 /10

Bazı detayları fazla duygusal olan bir aile filmi. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: David Frankel

Oyuncular: Owen Wilson, Jennifer Aniston, Eric Dane, Kathleen Turner, Alan Arkin, Haley Bennett

PATRON BEBEK 2: AİLE ŞİRKETİ   7 +

5.5 /10

İlk filmdeki gibi aile ve kardeşlik mesajları verirken yine bazı sivri manevralar yapılmış. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Tom McGrath

Oyuncular: Alec Baldwin (ses), James Marsden (ses), Amy Sedaris (ses), Ariana Greenblatt (ses), Jeff Goldblum (ses)

CAMGÖZ   7 +

6.5 /10

Hayli dinamik, hızlı ve daha çok eğlence odaklı bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jacinth Tan

Oyuncular: Liam Mitchell (ses), Dee Bradley Baker (ses), Kari Wahlgren (ses), Aly Mawji (ses), Liz Burnette (ses)

LUKA   6 +

7.5 /10

İnsanın içini ısıtan bir özgüven kazanma ve arkadaşlık hikayesi. Devamı

Süre: 71 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Enrico Casarosa

Oyuncular: Jacob Tremblay (ses), Jack Dylan Grazer (ses), Emma Berman (ses), Maya Rudolph (ses)