RÜZGARI DİZGİNLEYEN ÇOCUK    12+

8 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Küçük bir Afrika ülkesi olan Malawi’de 2002 yılında gerçekleşen büyük kıtlık sırasında yaşanmış etkileyici bir hikaye anlatıyor film.

İngiliz oyuncu Chiwetel Ejiofor’un bu ilk yönetmenlik denemesinin esas kahramanı, büyük bir açlık ve kıtlığın yaşandığı sırada küçük bir köyde imkansızlıklar içinde okumaya çalışan 13 yaşındaki William Kamkwamba. William özellikle fizik konusunda çok yeteneklidir ve kuraklığa çare olabilecek bir rüzgar gülü inşa edip elektrik üretmeyi ve böylece su pompasını çalıştırabilmeyi planlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Rüzgarı Dizginleyen Çocuk” pek çok açıdan dokunaklı, etkili ve ibretlik bir film. Öncelikle William’ın her türlü imkansızlığa karşı azimle bildiğine tutunması ve bundan vazgeçmemesi çok etkileyici. Büyük kıtlıkta yaşananlar, açlık, yoksulluk ve özellikle de ailenin babasının yaşadığı çaresizlik gözleri yaşartacak kadar dokunaklı anlatılıyor. Bilginin, öğrenmenin ne kadar değerli olduğunu gözler önüne seren teması özellikle 12+ yaşındaki çocuklar için ilham verici olacaktır.

Daha küçük çocukların izleyebilmesi biraz zor. Hem tempo olarak biraz düşük gelebilir, hem de hikayenin politik alt metni anlaşılmayabilir. Köyün şefini hükümet yetkililerinin dövdüğü bir sahne var mesela. Bir de elbette William’ın annesi ve kız kardeşini tehdit ederek evdeki yiyecekleri çalan hırsızların yarattığı terörü gösteren sahneyle bir köpeğin açlık yüzünden ölmesi de rahatsızlık yaratabilir biraz. 

Ama çocukların bazen böyle biraz üzücü yoksulluk hikayelerini izlemelerinde ve “yokluk”un nasıl bir şey olduğunu görmelerinde fayda var. Zaten William’ın bütün riskleri alarak azimle çalışıp, emek verip bu çaresizliği yenmesinin hikayesi bu.

12+ yaşından itibaren çocuklarla birlikte Netflix üzerinden izlenebilecek son derece dokunaklı nefis bir film “Rüzgarı Dizginleyen Çocuk”. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  -
Şiddet / Korku öğesi  **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

FIRAT YILDIRIM

Monday, April 13, 2020

Bu film için yaş sınırı çok önemli.Ancak 9.sınıfa giden 15 yaşındaki kızımın ilgisini çekmezken 3.sınıfa giden 9 yaşındaki kızımın ilgisini çekti.Büyük bir keyifle izledi.Bence bu tarz filmlerde kişinin karakteri,ilgisi,merakı ve en önemlisi hayata bakış açısı büyük önem arz etmekte diye düşünüyorum.Saygılarımla...

AFACAN ÇÖP KAMYONU   3 +

8.0 /10

Okul öncesi çocukların keyifle izleyecekleri ve iyi hissettiren tatlı bir animasyon dizisi. Devamı

Süre: 15 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: John Kahrs

Oyuncular: Henry Keane (ses), Glen Keane (ses), Jackie Loeb (ses), Lucas Neff (ses)

AT BAKICILARI KULÜBÜ   6 +

6.0 /10

Hayvansever, nazik ve akıllı çocukların arkadaşlığını işleyen bir Kanada dizisi. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Justin G. Dyck, Emma Jean Sutherland

Oyuncular: Morgan Neundorf, Cailan Laine Punnewaert, Hugh Wilson, Madeline Leon, Khiyla Aynne

HAYALPEREST   7 +

7.0 /10

“Hayalperest” at ve çocuk ilişkisi üzerine yapılmış, türünün iyi filmlerinden biri. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: John Gatins

Oyuncular: Kurt Russell, Dakota Fanning, Elisabeth Shue, Kris Kristofferson, David Morse

SERÇELERİN ŞARKISI   10 +

8.0 /10

Zor koşullarda geçinmeye çalışan bir aile ve naif bir babanın sıcak hikayesi. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Majid Majidi

Oyuncular: Mohammad Amir Naji, Maryam Akbari, Kamran Dehghan