SAFTİRİK GREG’İN GÜNLÜĞÜ    7+

1 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ünlü çocuk kitapları serisinin ilk animasyon macerası biraz kaba saba espriler de barındırıyor.

Jeff Kinney tarafından yazılan ve çizilen çocuk romanı serisi “Saftirik Greg’in Günlüğü” bizde de hayli popüler olan bir seri. Daha önce gerçek oyuncularla sinema filmleri yapıldı. Şimdi de animasyon filmleri gelecek belli ki.

Disney+’da yayınlanan bu ilk filmde annesinin de teşviğiyle günlük tutmaya başlayan Greg, arkadaşı Rowley ile birlikte ortaokula başladıkları ilk günlerinde yaşadığı uyum çabalarını anlatıyor.  

İlkokuldan yeni çıkmış Greg ortaokul atmosferine uyum sağlamaya gayret etmektedir. Artık biraz büyümüştür, eski oyun alışkanlıklarını törpülemeye ve okuldaki akran zorbalıklarına karşı da tedbirli olmaya çalışır. Ondan önce aynı okula giden ağabeyi Rodnick yüzünden de bazı sıkıntılar yaşıyordur. Çünkü Rodnick’in serserilikleri hâlâ öğretmenler arasında dilden dile dolaşmaktadır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Greg günlüğünde ortaokulun ilk senesinde yaptığı gözlemleri eğlenceli bir dille paylaşıyor.

Kendi yerini ve kişiliğini bulmaya çalışırken, çocukluk ve ergenlik arasındaki o garip dönemin neşeli bir parodisini yapıyor. Ancak romandaki gibi bazı kaba esprilere de açık bir yapısı var. Akran zorbalığı sahneleri konunun da doğası gereği okul öncesi çocukları endişelendirebilir. Cadılar bayramı gecesinde ıssız bir parka giren Greg ve Rowley bazı büyük çocukların arabayla kovalaması yüzünden tedirgin anlar yaşıyorlar.. Başka bir sahnede sokakta oynarlarken Rowley kolunu kırıyor. Alçılı kolu okulda Rowley’e popülerlik kazandırıyor. Greg de tuvalet kağıdıyla kendi kolunu sarıp popüler olmak istiyor.

Bir sahnede de Rowley’nin sakatlanması konusunda annesine yalan söylediği gibi Rowley’in de ailesine yalan söylemesini sağlıyor ama neyse ki annesi bunun farkına varıp onunla anlayışlı bir konuşma yapıyor. ‘Gerzek’ ve ‘ezik’ gibi kelimeler zaman zaman kullanılıyor.

Konuyla ilgili çocuklara yardımcı olmak konusunda çok mahir bir film değil belki ama yer yer eğlenceli olduğu da söylenebilir. Süresi de makul. Kitabı okuyan 7+ çocukların ilgisini çekebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap