SAMSAM    5+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Arkadaşlık ve hayattan ne istediğini biilmek üzerine...

Samsam süper kahraman annesi ve babasının biricik oğludur. Ama henüz süper gücüne kavuşamamış, diğer arkadaşlarına göre biraz geç kalmıştır. En büyük mücadelesi güçlerine kavuşmuş arkadaşlarıyla oynarken altta kalmamaktır.

Mega ise çocuklardan nefret eden diktatör bir kral olan babası ve opera şarkıcısı bir annenin arasında kalmış yalnız bir kız çocuğu. Annesi onu zorla kendisi gibi şarkıcı yapmaya çalışırken, babası da kendi gibi acımasız bir kraliçe olmasını arzulamakta. Kimse Mega’ya ne istediğini sormuyordur. Bir gün uzay aracıyla kendisine çizilen sınırı aşan Mega, Samsam ve arkadaşlarını oyun oynarken görür. Onlarla arkadaş olabilmek için bir plan yapar. Annesine müzik okuluna, babasına da diktatör okuluna gittiğini söyler, ama aslında Samsam’ın okuduğu okula gelir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Serge Bloch’un ülkemizde de basılmış olan aynı adlı cizgi öykülerinden uyarlanan Samsam’ın tasarımları şık ve özgün. Rengarenk bir atmosferi var. Pozitif mesajları da fena değil; Samsam ebeveynlerinden farklı, süper gücü olmayan bir çocuk olmaktan korkarken, Mega ebeveynlerini onlardan farklı olduğunu kabul ettirmeye çalışmakta, onların baskıcı tavırlarına karşı daha özgür olmayı amaçlamakta. Samsam ve Mega arkadaş olduktan sonra birbirlerine moral ve destek oluyorlar. Dolayısıyla sosyalleşmek ve başka çocuklarla arkadaş olmanın, iyi geçinmenin önemi anlatılıyor filmde.

Ancak yarısından sonra Mega’nın babasının hain planları devreye girince hikayenin ikinci yarısı süper kahramanlı fantastik macera filmlerine dönüyor.

Genelde çok korkutucu durumlar yaşanmıyor ama bazı hassas çocuklar Mega’nın kral babasının dev gri canavarından biraz ürkebilirler. Aslında hiç korkunç görünmüyor ama hortumuyla her yeri griye boyayıp bütün renkleri soldurduğu sahnede biraz endişelenebilir bazı küçük çocuklar. Tabi ki Samsam ve arkadaşları bu sorunu çözmek için birlik oluyorlar.

Kalıcı değil ama sevimli sayılabilecek bir film olan “Samsam”, birçok ülkede benzer yaş sınıfları almış. Türkiye’de de 6A verilmiş. Elbette bizce de en az bir aile büyüğüyle birlikte izlemeli çocuklar. * Burak Göral  


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

DC SÜPER EVCİLLER TAKIMI   7 +

6.5 /10

Yer yer eğlenceli ve heyecanlı bir macera ama yoğun şiddetli sahnelere dikkat. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Sam Levine, Jared Stern

Oyuncular: Dwayne Johnson (ses), Kevin Hart (ses), Kate McKinnon (ses), John Krasinski (ses), Natasha Lyonne (ses), Diego Luna (ses)

İNANILMAZ AİLE   7 +

7.5 /10

Aile olmak meselesinin en eğlenceli anlatıldığı filmlerden biri. Devamı

Süre: 121 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Brad Bird

Oyuncular: Craig T. Nelson (ses), Holly Hunter (ses), Samuel L. Jackson (ses), Jason Lee (ses), Dominique Louis (ses)

SÜPER KÖPEK VE TURBO KEDİ   7 +

5.0 /10

Yine süper kahraman hikayelerinden beslenerek oluşturulmuş bir çocuk animasyonu. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Ben Smith

Oyuncular: Luke Evans (ses), Nick Frost (ses), Gemma Arterton (ses), Bill Nighy (ses), Charli D'Amelio (ses)

Z TAKIMI   5 +

7.0 /10

Çevreci, doğa dostu ve dayanışmaya, ekip ruhuna vurgu yapan yerli animasyon dizimiz. Devamı

Süre: 13 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Erhan Korkmaz, Selçuk Akyıldız

Oyuncular: Mehmet Zorlu (ses), Sema Kahriman (ses), Efe Erkekli (ses), Sinan Divrik (ses), Ahmet Akkuş (ses), Nur Eraslan (ses)