ŞEMPANZE    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bir yavru şempanzenin dokunaklı ve samimi büyüme hikayesi

Afrika’da büyük bir yağmur ormanında yaşayan Oscar adlı bir yavru şempanzenin büyüme hikayesini izliyoruz bu duygusal belgeselde. Annesine çok bağlı bir çocuk Oscar. Onunla ve arkadaşlarıyla vahşi doğanın içinde güzel günler geçiriyor. Ama hayat hep böyle devam etmiyor malesef. Zorbalık yapmaya başlayan bir grup maymun Oscar’ın da içinde olduğu grubu yavaş yavaş tehdit etmeye başlar bir süre sonra. Aralarındaki bölge çatışması giderek artar ve şiddet de göstermeye başlar kendisini. Oscar’ın grubunun lideri Freddy, Scar’ın önderliğindeki diğer zorba maymun grubuyla elinden geldiğince mücadele eder.

Disney’in en basit belgeselleri bile dramatize ederek anlatmak konusunda büyük bir ustalığı var elbette. “Şempanze”de de bütün hayvanlara isimler verilmiş, kişiliklerinin belli özellikleri üzerinden hepsi takip edilebilir karakterler olmuşlar. Uzaktan kumandalı kameralarla çekilmiş bu etkileyici belgesel hem hüzünlü, hem heyecanlı bazı gelişmelere sahip.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Duygusal ve hassas çocuklar Oscar’ın annesini fırtınalı bir gecede bir saldırı sırasında kaybetmesinden çok mutsuz olabilirler. Sonrasında Oscar’a sahip çıkan sürünün lideri Freddy ise bütün takdirleri hakediyor. Belgesel hayatın sadece güzel olaylarla dolu olmadığını, bazen can sıkıcı, üzücü ve kayıpların verildiği acı olayların da olabileceğini anlatıyor. Freddy’nin Oscar’ı sahiplenmesi ise kendi ailesinden olmasa da birinin sorumluluğunu üstüne almak, evlat edinmek konularının önemine dikkat çekiyor.

Film genel olarak Oscar’ın acı-tatlı hayatı üzerinden doğal yaşam ve büyümek üzerine harika bir içerik sunuyor. Bazı ürkütücü ve üzücü detayların etkilerini soğutabilmek için anlatıcı olarak komedyen Tim Allen’ın nüktedan anlatımıyla denge kurmayı amaçlamışlar. Bazı sahneler gerçekten de hayli komik olmuş. Ancak yine de iki maymun grubunun karşılaştığı sahneler biraz ürkütücü gelebilir bazı çocuk seyircilere... Oscar’ın annesini kaybettiği sahnede görüntü olarak bir şey yok bu arada. Korkutucu değil ama nihayetinde üzücü. (43. dakika civarında gerçekleşiyor)

Disney+’ta başarılı bir Türkçe dublajla yeralan film mutlaka ailece izlenmeli. Ayrıca “Son” yazısından sonra hemen kapatmayın, ekiptekiler kısa bir süre filmin çekimleri sırasında yaşadıkları zorlukları kamera arkası görüntüleri eşliğinde anlatıyorlar. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Evcil maymun isteme potansiyeli: ****


Yorum Yap

BAY KLEKS’İN AKADEMİSİ   10 +

4.0 /10

Polonya usulü bir Harry Potter taklidi. Devamı

Süre: 130 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Maciej Kawulski

Oyuncular: Tomasz Kot, Antonina Litwiniak, Piotr Fronczewski, Sebastian Stankiewicz, Agnieszka Grochowska

TERS YÜZ 2   7 +

8.0 /10

Ergenlik başlangıcı ve fazla kaygılı çocuklar konusunda yapılmış en iyi filmlerden biri. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Kelsey Mann

Oyuncular: Amy Poehler (ses), Maya Hawke (ses), Kensington Tallman (ses), Gupse Özay (ses), Aslı İnandık (ses)

HAYALİ ARKADAŞLAR   6 +

6.5 /10

Çocukların hayali arkadaşları üzerine fantastik ve dokunaklı bir aile filmi. Devamı

Süre: 104 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: John Krasinski

Oyuncular: John Krasinski, Cailey Fleming, Ryan Reynolds, Fiona Shaw, Steve Carell (ses)

FİL   7 +

7.5 /10

Yaşam dersleriyle dolu ve alabildiğine görsel bir büyüme belgeseli daha. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Mark Linfield, Vanessa Berlowitz, Alastair Fothergill

Oyuncular: Meghan Markle (anlatıcı)