ŞEMSİYELER    4+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Pek çok festivalde gösterilen bu kısa animasyon film, yürek ısıtan bir baba-kız hikayesi anlatıyor.

Yağmurun hiç durmadığı uzak bir diyarda, 6 yaşındaki Ina günlerini babasının koruyucu "şemsiye sakalı"nın altında köpeği Nana ile oynayarak geçirmektedir. Ina’yı bebekken babasına getiren şemsiyenin küçük bir kısmı yırtık olduğu için Ina’nın bebekliğinden kalma bir yağmur korkusu vardır. Bu yüzden evden sadece babasının şemsiye şeklindeki sakalının koruyuculuğuyla çıkabilmektedir. Babası da onu hep korumak adına bu korkusuyla büyümesine izin vermiştir. Ancak bir gün hayatın böyle gitmeyeceği gerçeği kendisini gösterir. Bir gece Nana'nın ortadan kaybolmasıyla Ina panikle harekete geçer. Onu bulmak için çırpınırken yaşadığı macerada kendisini keşfedecek ve en büyük korkusu olan yağmurla yüzleşmek zorunda kalacaktır...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Avrupa’da pek çok animasyon festivalinde gösterilen ve ilgiyle izlenen bu İspanya-Fransa ortak yapımı kısa animasyonda renkler ve zeki metaforlar kullanılarak sempatik ve ilham verici bir hikaye anlatılmış. Ebeveyn olarak çocuklarımızı her zaman korktukları şeyden korumak en doğal refleksimiz ancak bazı korkularıyla da yüzleşmelerine ve onlarla başetmelerine olanak da sağlamalıyız. Filmdeki baba bunu mecbur kalınca öğreniyor. Hayat Ina’ya da hep korku içinde yaşayamayacağını bir şekilde kendi yöntemiyle öğretiyor.

“Şemsiyeler” bu değerli mesajını yumuşacık, duygusal ve tatlılıkla anlatıyor. Hayat bir parça ıslanmayı gerektiriyor bazen..

Bu 12 dakikalık filmi Çocukla Sinema’nın Youtube kanalındaki Kısa Film Tavsiyeleri listemizden izleyebilirsiniz. Dilerseniz bu sayfada “fragmanı izle” butonuna tıklayarak da izlemeniz mümkün.

Filmde diyalog yok, sadece karakterlerin birbirlerine isimleriyle hitap ettiklerini görüyoruz. 4+ çocuklarla rahatlıkla izlenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Şemsiye isteme potansiyeli  **


Yorum Yap