SEVİMLİ CANAVARLAR ÜNİVERSİTESİ    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk film kadar parlak olmasa da keyifle izlenen bir Pixar animasyonu daha.

Yıllar sonra Pixar Sevimli Canavarlar evrenine geri dönme kararı aldığında yeni bir macera yaratmak yerine bir “öncesi filmi”nde (prequel) karar kılınmış.

“Sevimli Canavarlar Üniversitesi” (Monsters University) Mike ve Sulley’nin ilk filmdeki hallerinden bir geri dönüşle başlamıyor. Tabii ki küçük referanslarla ilk filme bolca gönderme yapıyor. Mike’ın küçük çocuk haliyle hikâyeyi başlatıp onunla birlikte tüm canavarların canavarlık eğitimi aldıkları üniversite hayatlarından bir “kampüs komedisi” çıkartmaya soyunuyor.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Açıkçası böyle olunca bu tip hikâyelerin klişeleri de “mecburen” devreye giriyor. Özellikle Amerikan üniversitelerinin Yunan harfleriyle ifade edilen ve tuhaf gelenekleri olan kulüplerin birbirleriyle ve kendi aralarında yaşadıkları sulusepken mücadelelerden çıkan komedi klişeleri bunlar. Bu türden mizah anlayışı özellikle de 80’lerin gençlik komedilerinde pek modaydı. Dolayısıyla biz bu tür komedilere hayli aşinayız ama bugünün çocukları için biraz karışık bir mesele bu. Neyse ki film bu seçiminin dezavantajlarını yine karakterlerinin sempatisiyle ve kimi güzel komik atraksiyonlarla aşmayı başarıyor.

Genç ve tecrübesizlikleri yüzünden güvensiz bulunan Mike, Sulley ve diğerlerinin kendilerini ispat etme mücadelelesini anlatan filmin (ve diğer benzerlerinin) hitap ettiği Z kuşağı çocukları, filmin mesajlarını doğru algılayıp daha çok kendine güvenli, daha cesur ve ne istediğini bilen bireyler olmalarının önemini anlayabilirler. Ama yine de ilk filmin cazibesi bir başkaydı.

Film pek çok ülkede olduğu gibi bizde de “Genel İzleyici” sınıfı almıştı. Filme iTunes’dan ulaşabilmek mümkün. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: *


Yorum Yap