SEVİMLİ CÜCELER    8+

7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Shakespeare’in klasiği “Romeo ve Juliet”in çocuklar için yumuşatılmış ve komikleştirilmiş bir versiyonu.

Birbirinden çitlerle ayrılmış büyük bahçelere sahip iki ev... Sahipleri Montague’ler ve Capulet’ler birbirinden nefret etmektedir, aynen klasik hikayedeki aileler gibi. Bahçelerindeki porselen cüce heykelleri de bu düşmanlıktan nasiplerini almıştır. Bahçe süsleri olan kırmızı cüceler ve mavi cüceler birbirlerinden nefrret ediyorlardır. Ancak mavi cücelerin genç üyelerinden popüler Gnomeo, kırmızı cücelerin güzeller güzeli Jülyet’ine aşık olur. Genç aşıklar iki tarafın bitmek bilmeyen sürtüşmesinin arasında kalırlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Tıpkı klasik eser “Romeo ve Juliet”te olduğu gibi sırf farklılar diye birbirlerine düşman olan iki grubu elbette eğlenceli bir dille eleştiriyor film. Ayrımcılık karşıtı olması en belirgin teması filmin. Neyse ki aşık çiftimiz orijinal hikayeden farklı olarak, sadece farklı renklerden oldukları için birbirinden nefret eden bu iki grubu barıştırabiliyorlar finalde. 

Film her ne kadar ülkemizde de pek çok ülkede olduğu gibi genel izleyici sınıfıyla vizyona çıkmış olsa da cücelerin birbirleriyle olan sürtüşmesinde bazı sert sahneler var. Bu tip sahneleri daha da şiddetli hale getiren detaysa karakterlerin porselenden oldukları için kırılıp, dökülüyor olabilmeleri! Ayrıca elbette ünlü hikayesi gereği bazı flörtöz durumlar da yaşanıyor.

Tüm bu sebeplerden dolayı “Sevimli Cüceler - Cino ve Jülyet”in 8+ yaşlar için daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Filmin DVD’si ülkemizde hâlâ bulunabiliyor, Netflix’ten izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **    
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı  **  
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  *  


Yorum Yap