SHAZAM! 6 GÜÇ    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Özellikle ergen yaşlar için çok eğlenceli birazcık da şiddetli bir süper kahraman filmi.

14 yaşındaki yetim çocuk Billy koruyucu ailelerinden kaçıp kaçıp gerçek annesini aramaktadır. Son geldiği ailede kendi gibi 4 çocuk daha vardır. Üstelik de hepsi kendine göre iyi çocuklardır ama Billy onlarla aile olmaya hiç yanaşmaz, takıntı halinde annesini aramaya devam eder. Ancak bir gün gizemli bir yaşlı adam ona süper güçler verir ve dünyayı günahları temsil eden canavarlardan koruması görevi için onun seçilmiş kişi olduğunu söyler. Billy bu sayede her ‘shazam!’ dediğinde altı mitolojik Tanrı ve karakterin (Solomon, Herkül, Atlas, Zeus, Aşil ve Mercury) gücüne sahip, pelerinli ve kaslı bir genç adama dönüşür.

Ancak süper güçleri olan başka bir tehlikeli adam daha onun peşindedir. Dr. Thaddeus Sivana adlı bu adam çocukken Billy gibi bu yaşlı bilgeye rastlamış ama son anda süper güçleri kazanma fırsatını kaçırmıştır. O zamandan beri bütün amacı bu güçleri elde etmektir. Thaddeus güçlere henüz sahip olamadan yaşlı adamın gücünü almayı ve günahları simgeleyen canavarları canlandırmayı başarır. Billy hem kendi gücünün sınırlarını keşfetmeye, hem Thaddeus ile başa çıkmaya, hem de annesini bulmaya çalışır.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocuklar için çok pozitif mesajlar barındıran süper  kahraman filmleri var elbette ama “Shazam!” bunu çok iyi başaran örneklerden biri olmuş. Sorumluluk almak, aile olmak ve değer verdiklerini korumak mesajlarıyla öne çıkan hem eğlenceli hem de heyecanlı bir aksiyon komedisi.

Ama içerdiği bazı karanlık detaylar yüzünden çocuklardan ziyade ergenlere daha hitsap ettiğini belirtmekte de fayda var. 13-14 yaşlarındaki lise öğrencilerinin yaşadıkları akran zorbalıklarına da değinen film, özgüveni inşa etmenin ne kadar önemli olduğunu, özellikle de kan bağı olmasa bile samimiyet ve sevgiyle bir araya gelebilen insanların da aile olabileceklerini çok güzel anlatıyor. Yeter ki iletişim, sevgi ve iyilik etrafında toplanılabilsin.

Küçük çocukların biraz ürkebileceği çokça sahne var. Özellikle de günah canavarları oldukça tehditkar ve çirkinler. Kan görünmese de epey bir vukuatları oluyor. Thaddeus’un çocukken geçirdiği araba kazası, babasını canavarlara öldürtmesi, finalde büyük kapışma sırasında canavarların yarattığı terör yer yer ürkütücü.

Billy yetişkin vücuduna geçtiğinde marketten bira almaya gidiyor ve biranın tadına bakıyor. Hiç beğenmeyip tükürüyor. Merakından dolayı bir gece kulübüne giriyor ve çıkıyor (içerde çıplak danseden kadınlar görmüş ama biz görmüyoruz).

Netflix ve Blu TV’den türkçe dublajla izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: **
İlham verme potansiyeli: ***


Yorum Yap

KAPTAN PENGU VE ARKADAŞLARI 2   3 +

7.5 /10

İlk filmden daha müzikli, daha bol pozitif mesajlı bir devam filmi. Devamı

Süre: 72 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Nurullah Yenihan, Pelin Tuğçe Şen

Oyuncular: Onur Akgülgil (ses), Emin Yaraç (ses), Ufuk Yüksel (ses), Ezel Kalkan (ses), Mustafa Oral (ses)

AFACAN FELIX   6 +

5.0 /10

Küçük çocuklar için yapılsa da onların ilgisini çekmeyecek bir sürü detayla dolu. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Nicola Lemay

Oyuncular: Karine Vanasse (ses), Gabriel Lessard (ses), Guy Nadon (ses), Marc Labrèche (ses), Antoine Durand (ses)

KARLAR KRALI NORM 2   6 +

6.0 /10

İlk filmden daha derli toplu bir devam filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Richard Finn, Tim Maltby

Oyuncular: Alan Marriott (ses), Andrew Toth (ses), Brian Dobson (ses), Cole Howard (ses), Jennifer Cameron (ses)

DORAEMON 2   7 +

7.0 /10

Zamanda ileri geri giden hikayesiyle oldukça hareketli bir devam filmi. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Ryuichi Yagi, Takashi Yamazaki

Oyuncular: Yumi Kakazu (ses), Wasabi Mizuta (ses), Megumi Ohara (ses), Kotono Mitsuishi (ses)