SİHİR GİZLİ SERVİSİ    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hansel ve Gretel masalından bir ajan aksiyonuna çevrilmiş oldukça yorucu bir uyarlama...

Bir halk masalı olan orijinalini Grimm Kardeşler daha anlamlı ve gerilimli bir masala dönüştürmüştü. Tüm dünya da zaten o versiyonu bilir en çok. Şimdi de Rusya – ABD ortak yapımı bu Netflix filmi, masalı bir ajan aksiyonuna uyarlamış.

Fantastik bir ülkenin kralı, oturduğu ziyafet sofrasında bir anda canlanan yemekler tarafından kaçırılır. Hemen devreye sihir işleriyle ilgilenen istihbarat kurumu Sihir Gizli Servisi girer. Servisin en yetenekli ajanlarından biri olan Gretel acilen görevlendirilir. Ancak içinde bolca sihir bulunan bu vaka için bir yardımcı daha gerekmektedir. Servisin başkanı, Gretel’in yanına sihir numaraları kullanarak dolandırıcılık yapan Hansel’i getirir. Hansel ve Gretel yetimhanede büyümüş ve birbirleriyle neredeyse taban tabana zıt ve uzun zamandır da görüşmeyen iki kardeştir. Birlikte bolca sihir ve aksiyon sahneleri eşliğinde kralı kaçıran eski aşçısı Ilvira’nın peşine düşerler. Ilvira yaptığı sihirli kurabiyelerle kralı kendisine aşık edip kraliçe olmak ve sonra da aynı kurabiyelerle bütün halkı büyülemeyi planlıyordur.

İki kardeş görev sırasında yanlışlıkla bir büyüye maruz kalırlar ve ikisi de çocuk bedenlerine geri dönerler. Böylece zaten zor olan görev daha da zor hale gelir.   


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Sihir Gizli Servisi” başından itibaren çok hareketli, bol olaylı, biraz da kaotik bir yapıya sahip. İki kardeş sık sık ölümle ve tehlikeli durumlarla burun buruna geliyorlar. Çok fazla sihir numalarına maruz kalınıyor. Patlamalar, ateşler, kavga, gürültü ve vurdu kırdı çok fazla. Kurabiyeler, makarnalar, bazı başka yiyecekler ve çeşitli yaratıkların insanlara saldırdığı görülüyor. “Salak”, “şarlatan”, “hilebaz”, “dolandırıcı”, “hırsız” gibi sıfatlar diyaloglarda duyuluyor. Hansel bir sahnede deniz kızlarıyla dolu göl krallığında etrafa çapkın bakışlar atıp heyecanlanıyor. Ilvira da kralı kendisine aşık etmeye çalışırken bir iki defa onunla öpüşüyor.

Hansel sorumsuz, her şeyi hafife alan ve fazla keyfine düşkün bir genç erkek. Macera onun bu özelliklerini gözden geçirmesine sebep oluyor. Gretel de kariyerini ve işini fazlasıyla önemseyen bir karakter. Ama bunu biraz abarttığı için çok sert mizaçlı biri olmuş giderek. Aslında o da bu macera sırasında bu yönünü biraz törpülüyor. Disiplinli, zeki ve işini iyi yapan titiz bir kadın ajan. Hansel ise sorumsuzluğuna rağmen çok iyi kalpli ve gerektiği zaman ihtiyacı olanlara yardım eden vicdanlı bir genç erkek.

Film farklı özellikleri yüzünden birbiriyle hiç anlaşamayan iki kardeşin aralarındaki iletişim sorununu çözmesini de anlatıyor aslında. Ama bütün macera özellikle de 7 yaş altı için biraz gürültülü, fazla hızlı ve biraz da yorucu. 7+ çocuklar için ailece izlenebilecek bir aksiyon seçimi olabilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap