SİHİRLİ DADI NANNY McPHEE    7+

7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Klasik dadı hikayelerinin izinden giden; hırçın çocuklara iyi gelen esprili ve fantastik bir dadı hikayesi.

Cedric Brown yedi çocuklu dul bir adamdır. Çocuklarının her biri yaramazlık konusunda uzmanlaşmıştır ve iş çığrından çıkmak üzeredir. Babalarının kendilerine bakması için tuttuğu dadıların hiçbiri uzun bir süre dayanamamıştır. Cedric, finansal anlamda bağımlı olduğu zengin halası tarafından da evlenmesi için sıkıştırılıyordur. Tam da yeni bir dadı ararken “Senin ihtiyacın Dadı McPhee” diyen gizemli mesajlar almaya başlar. Ve bir akşam olanca çirkin yüzüyle, korkutucu bir görüntüye sahip Dadı McPhee çıkagelir. Bu gizemli dadı, yaramaz çocukları kendine has büyü yöntemleriyle teker teker dize getirmeye başlayacaktır. Bu arada Cedric’in aşçı yamağı Evangeline de dul işverenine karşı platonik bir aşk beslemektedir. Dadı McPhee’nin buna da bir çaresi vardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Klasik “Mary Poppins” hikayelerinin farklı bir türevi sayılabilecek Christiana Brand adlı yazarın kitap serisinin ilkinden uyarlanmış bir film olan 2005 yapımı “Sihirli Dadı” yetişkin izleyicilerin de sıkılmaması için gayret gösterilmiş bir çocuk filmi. Senaryosunu bizzat Dadı McPhee’yi canlandıran Emma Thompson’ın başarıyla yazdığı filmin büyük bir kısmında onu yoğun bir makyaj altında izliyoruz. McPhee çocuklara ve etrafındaki diğer insanlara yardım ettikçe güzelleşiyor üstelik! Çocuklar da empati kurmayı, başkalarını önemsemeyi ve büyüklere de saygı duymayı öğreniyorlar. Tek çekincemiz, McPhee’nin yer yer biraz fazla despot görünmesi olabilir.

Çocukların yaramazlık yaptığı (ama öyle böyle bir yaramazlık değil!) ve McPhee’nin sihrini kullandığı kimi sahnelerde çizgi film şiddeti var. Espri anlayışı da zaman zaman biraz köşeli olabiliyor. Mesela filmin daha hemen başında çocuklar aslında tavuk parçalarını yerken en küçük bebek kardeşlerini yediklerini söyleyerek dadılarını kandırıyorlar. Bir sahnede de baba Cedric’e bir talip geliyor ve onu cezbetmeye çalışıyor.

Çocukların yemek savaşı, vurma, düşme, çarpma, gaz çıkarma gibi detaylar var. Çocuklara bunların komiklik olsun diye yapıldığını açıklamalısınız.

Kendi türü içinde formüllere dayalı “dadı komedi”lerinin en eğlenceli olanlarından biri aslında “Sihirli Dadı”. Özellikle yaramaz çocuklarınız için etkili olabilecek zararsız bir ilaç gibi. Film birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de “Genel İzleyici” sınıfıyla oynamıştı. Ama 6-7 yaşlarından itibaren daha rahat izlenir.  

"Sihirli Dadı" ve devam filmi "Büyük Patlama"yı Apple TV'de bulabilirsiniz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap