SİHİRLİ EJDER    7+

9.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Eğlenceli, ailece izlenebilecek renkli bir film ama bazı detaylara dikkat yine de..

Çin’de geçen bir modern hikayeye sahip “Sihirli Ejder”. Şehrin fakir bir mahallesinde annesiyle yaşayan bir oğlan çocuğu olan Din, babasıyla yaşayan küçük kız Li Na ile arkadaş olur. Birbirlerinin en iyi arkadaşı olurlar ancak Li Na’nın babasının daha büyük amaçları vardır. Bir gün kızını alıp taşınır o mahalleden. İki küçük çocuk birbirlerini unutmayacaklarına söz verirler.

Aradan yıllar geçer Li Na’nın babası zengin olmuştur, Li Na da ünlü bir manken. Din ise hâlâ aynı mahallede annesiyle didişerek yaşayan, okulunu daha çok para kazanmak için ihmal eden bir restoran kuryesi olmuştur. Hâlâ Li Na’yı unutmamış, özlemini duymaktadır. Bir gün karşılaştığı gizemli bir yaşlı adam ona iyi yüreğinden dolayı küçük bir çaydanlık verir. Din bu çaydanlığın içinde dilekleri gerçekleştiren bir ejderha olduğunu keşfeder. Ancak aynı çaydanlığın peşinde üç gizemli adam daha vardır. Liderleri ellerini cebinden hiç çıkarmadan bacaklarıyla dövüşebilen oldukça tehlikeli bir adamdır.

Bu arada Din, Long adlı ejderhanın kendisine sunduğu üç dilek hakkını nasıl kullanacağı konusunda da kararsızdır. Ejderha onu sürekli zenginliğe doğru yönlendirse de Din için başka şeyler daha değerlidir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Oldukça sevimli pozitif mesajları olan eğlenceli bir film. Hikaye akla hemen Aladdin masalı ve filmlerini getiriyor. Ayrıca zengin kız-fakir oğlan temalı Yeşilçam filmlerini de anımsatmakta. Li Na, Din’in ailesi ve komşularına bir akşam yemeğine katılıyor mesela. Bu sahneler bizim “Mavi Boncuk” gibi eski filmlerimizi hatırlatıyor. Filmde yer yer ‘fakiriz ama mutluyuz’ mesajı verilirken zenginlerin çok sıkıcı, kaba ve bozguncu tipler oldukları vurgulanıyor birkaç sahnede. Aslında biraz fazla genelleme yapılmış bu konuda. Ama en sonunda bir denge kurularak sonlanıyor hikaye neyse ki. En başlarda Din, özgüvensizliği yüzünden annesine, arkadaşlarına, komşularına yalan söylüyor sürekli. Ejderha Long da kendince sorunları olan ve aslında çaydanlık içinde cezasını çeken eski bir soylu-zengin. O da bu hikayeden Din gibi kendi payına düşen dersleri alıyor sonunda.

Çok eğlenceli sahneleri var ama takıldığımız bazı detaylar da mevcut: Birkaç yerde diyaloglarda ‘aptal, şapşal, pislik torbası’ gibi ifadeler kullanılıyor. Her şeyi bacaklarıyla yapan kötü adam bazı sahnelerde hassas küçük çocukları biraz ürkütebilir. Bir sahnede insan kılığına giren Long klozetin su içilebilen bir yer olduğunu sanıyor, dikkat! Din’in annesi biraz eli maşalı bir kadın. Evin içinde bazen oğlunu kovalayıp yumuşak şeylerle ona vurmaya çalışıyor. Finalde Li Na ve Din’in küçük bir öpücük sahnesi de bulunmakta.

Bazı ülkelerde PG verilerek karar ailelere bırakılmış, Netflix filme 7+ vermiş. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap