SİHİRLİ GÜREŞÇİ    9+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Basit bir hikayeye sahip ve küçük çocuklar için kafa karıştırıcı bazı dengesizlikler mevcut.   

Amerikan güreşi sıkı takipçileri olan özellikle ABD’de çocukların da çok ilgiyle takip ettikler ibir gösteri. Korkunç görünüşlü iri cüsseli güreşçiler sınırsız ve kontrolsüz gibi görünen ama aslında yapay bir vahşilikle ve kontrollü bir şekilde birbirlerine saldırıyorlar.

11 yaşındaki Leo, anne babası ayrı, babasıyla birlikte maddi sıkışıklık içinde yaşamaktadır. Leo’nun okulda da zorbalık yapan kimi çocuklar yüzünden yaşadığı bazı sıkıntılar vardır. Bütün bu zorluklar içinde leo bir gün şans eseri sihirli bir güreşçi maskesi bulur. Bu maskeyi taktığında çok daha güçlenip, özgüveni yüksek bir güreşçiye dönüşmektedir. Maske sayesinde profesyonel güreş turnuvasına “Kaos’un Oğlu” adıyla katılıp yetişkin, dev gibi güreşçilerle karşılaşır ve ailesine lazım olan parayı kazanmaya çalışır. Okuldaki zorbalık yapan akranlarına haddini bildirir, hatta uzaktan hoşlandığı kızla konuşmaya başlar vs...   


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Netflix’in bu filmle Amerikan güreşi programlarını severek izleyen çocuklar için tasarladığı eğlence amaçlı bir aile komedisi “Sihirli Maske”. Ama hikayesi çok sıradan ve içinde güreş olan bir hikayesi olduğu için de haliyle komikleştirilmiş olsa da bolca şiddet ve kavga sahnesi bulunmakta. Bir kere daha en başta Leo maskenin verdiği gücü test ederken bahçelerindeki büyük ağaca vurup deviriyor! Kendisinden çok büyük güreşçi adamlarla güreşiyor, birbirlerine zarar verici hamleler yapıyorlar. Kendisine zorbalık yapan çocuklara da yine zorbalıkla hadlerini bildiriyor Leo. Ayrıca hem çocuklar arasındaki diyaloglarda hem de Leo’nun büyükannesinin bazı diyaloglarında argo anlamında küçük doz aşımları mevcut. 

Filmin hemen başlangıcında Netflix’in sıra dışı bir uyarısını da belirtelim, yanan sönen ve direkt kameraya vuran spot ışıkları mevcut. Bu anlamda güreş sahnelerinde biraz daha yorucu bir filme dönüşüyor “Sihirli Maske”. Zaten düşük bütçeyle halledilmiş özel efektleri de bazen göze batıyor.

Netflix “Genel İzleyici” vermiş ama bizce daha yüksek bir yaşa hitap ediyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

EJDERHAM VE BEN   7 +

6.0 /10

Çok başarılı, ödüllü bir çocuk kitabının ortalamada kalan bir uyarlaması. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Tomer Eshed

Oyuncular: Patrick Stewart (ses), Freddie Highmore (ses), Felicity Jones (ses), Thomas Brodie-Sangster (ses), Nonso Anozie (ses)

KİM DEMİŞ KÖTÜYÜZ DİYE?   6 +

7.0 /10

Yaşı uygun çocukların aileleriyle birlikte eğlenerek izleyebilecekleri bir suç komedisi. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Pierre Perifel

Oyuncular: Sam Rockwell (ses), Marc Maron (ses), Awkwafina (ses), Craig Robinson (ses), Anthony Ramos (ses)

50 CESUR KEMANCI   10 +

7.5 /10

Çocukları müzik eğitimine özendirebilecek, dramatik bir aile filmi. Devamı

Süre: 118 dk. Yapım Yılı: 1999

Yönetmen: Wes Craven

Oyuncular: Meryl Streep, Angela Bassett, Gloria Estefan, Aidan Quinn, Cloris Leachman

NEŞELİ KANATLAR: BÜYÜK GÖÇ   6 +

6.5 /10

Pozitif mesajları olan sevimli bir animasyon ama bazı sahnelerine dikkat etmek gerek. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Christopher Jenkins

Oyuncular: Zendaya (ses), Jim Gaffigan (ses), Lance Lim (ses), Natasha Leggero (ses), Carl Reiner (ses), Stephen Fry (ses)