SPIDERWICK GÜNCELERİ    10+

7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ünlü çocuk kitaplarının ilk filmi iyi olmasına rağmen, gişede devam filmlerini getirecek kadar başarılı olamadı.

Ülkemizde de yayımlanan ünlü fantastik çocuk serisi “Spiderwick Günceleri” son derece yalın, “Altın Pusula” gibi gösterişçilik tuzağına düşmeden sinemaya uyarlanmış. Babaları tarafından terkedilmiş Simon, Jared ve Mallory adlı çocuklar anneleriyle birlikte büyük büyük babalarının evine taşınırlar. Babasını özleyen Jared uyumsuzluk yapar sürekli. Evde bulduğu ve okumaması gereken bir kitap ise onu ve tüm ailesini paralel bir evrenin içine sokar. Kitabın peşinde olan kötü bir büyücü ve onun emrine çalışan küçük yaratıklar kitabı ele geçirmek için saldırıya geçerler. Jared kardeşleri ve annesini korumaya çalışır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Jared ve ikiz kardeşi Simon’ı bir dönem çok izlediğimiz yetenekli çocuk oyuncu Freddie Highmore canlandırıyor. Genç oyuncu enerjik ve pırıltılı oyunculuğunu rol aldığı her filmde olduğu gibi konuşturuyor. Görsel efektler başarılı ve olması gerektiği gibi. Hikaye en ufak bir yerinde sarkmıyor ve ortaya ailece izlenebilecek fantastik bir film çıkıyor.

Huysuzluk yapan Jared’ın giderek sorumluluk almayı öğrenmesi filmin pozitif temalarından biri. Ancak benzeri her hikayede olduğu gibi burada da bazı detaylar (goblinler ve dev Mulgarath) ve sahneler, bazı hassas çocukları korkutabilir.

Aslında 10 yaşlarındaki çocuklar için “Yüzüklerin Efendisi” ile Harry Potter karışımı bir evren yaratmayı amaçlayan serinin bu ilk filmi devamı gelmemiş olsa da keyifle izlenebilen bir fantasya sunuyor.

“Spiderwick Günceleri” Netflix’den izlenebiliyor. Netflix filme 7+ vermiş olsa da siz yine de dikkatli olun.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  -
Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap