SU ATI: DERİNLERİN EFSANESİ    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Başarılı bir çocuk kitabından akıcı ama orta dereceli bir uyarlama...

İskoçya kıyılarında bir dönem görüldüğü söylenen Loch Ness canavarı adıyla bilinen bir su yaratığından ilham alınarak oluşturulmuş ünlü çocuk kitabının film uyarlaması.

2. Dünya Savaşı sırasında babasının savaştan dönmesini bekleyen Angus, kız kardeşi Kirstie ve annesi Anne, zengin bir lordun malikanesinde yaşamaktadırlar. Denizden korkan ve yüzme bilmeyen Angus babasının savaştan geleceği günü hasretle beklemektedir. Oysa annesi onun dönmeyeceğini biliyordur. Angus ise bunu kabul etmemektedir. Bir sabah deniz kıyısında iri bir yumurta bulur. Ertesi gün yumurtadan çok gizemli bir türe ait tatlı bir yavru çıkar. Angus Crusoe ismini taktığı yavruyu gizlice beslemeye başlar.

Birkaç gün sonra bir İngiliz birliği körfeze yaklaşacak Alman denizaltılarını büyük bir topla vurmak için o malikaneyi karargah haline getirirler. Aynı günlerde Lewis adlı bir adam malikanede tamirci olarak işe başlar. Askerlerin komutanı olan Yüzbaşı Thomas, annesine ilgi duyduğu için Angus’a askerlik eğitimiyle yaklaşmaya çalışır. Ancak Lewis Angus’a daha yakın davranır onun sırrına ortak olur. Crusoe da giderek büyüdükçe balıkçıların ve askerlerin dikkatini çekmeye başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Empati kurma ve önyargı meseleleri üzerine inşa edilmiş bu hikaye, Yeni Zelanda’da çekilmiş büyük oranda. Doğa görüntüleri büyüleyici bu yüzden. Görsel efektler de hiç fena değil doğrusu. Ülkemizde vizyona giremedi ama izlendiği ülkelerde çocukların ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Canavarın küçük halleri çok sevimli, ama büyüdükçe suda yüzebilen bir dinozora benziyor. Bazı sahnelerde hassas çocukları korkutabilir. Özellikle final kısmında askerlerle dalaştığı zaman... Neyse ki kimse ölmüyor bu sahnelerde... Ama hem Angus hem de Su Atı Crusoe birkaç kere ölüm tehlikesi atlatıyorlar. Angus’un kısa bir süre öldü sanıldığı küçük bir sahne bulunuyor. Dönem ve mekandan dolayı büyükler içki ve sigara içerken görülebiliyorlar. Askerlerden biriyle aşçı bir kadın arasında flörtleşme sahneleri var.

Genel olarak tahmin edilebilir ama akıcı bir hikaye ve yapıya sahip. Tanıdık yüzlerden oluşan oyuncu kadrosuyla yetişkinlerin de ilgisini çekebilir. Netflix filme 13+ vermiş, ama bizce 9+ çocuklar aileleriyle izleyebilirler.  * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

BAY KLEKS’İN AKADEMİSİ   10 +

4.0 /10

Polonya usulü bir Harry Potter taklidi. Devamı

Süre: 130 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Maciej Kawulski

Oyuncular: Tomasz Kot, Antonina Litwiniak, Piotr Fronczewski, Sebastian Stankiewicz, Agnieszka Grochowska

TERS YÜZ 2   7 +

8.0 /10

Ergenlik başlangıcı ve fazla kaygılı çocuklar konusunda yapılmış en iyi filmlerden biri. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Kelsey Mann

Oyuncular: Amy Poehler (ses), Maya Hawke (ses), Kensington Tallman (ses), Gupse Özay (ses), Aslı İnandık (ses)

HAYALİ ARKADAŞLAR   6 +

6.5 /10

Çocukların hayali arkadaşları üzerine fantastik ve dokunaklı bir aile filmi. Devamı

Süre: 104 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: John Krasinski

Oyuncular: John Krasinski, Cailey Fleming, Ryan Reynolds, Fiona Shaw, Steve Carell (ses)

FİL   7 +

7.5 /10

Yaşam dersleriyle dolu ve alabildiğine görsel bir büyüme belgeseli daha. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Mark Linfield, Vanessa Berlowitz, Alastair Fothergill

Oyuncular: Meghan Markle (anlatıcı)