SÜNGERBOB KAREPANTOLON: FİRARDA    7+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Süngerbob’un üçüncü uzun metraj filmi yine çok renkli, eğlenceli ve bir o kadar da duygusal bir macera sunuyor.

Yengeç Burger formülünü çalma planlarında, Süngerbob’un sürekli kendisine engel olduğunu fark eden Plankton, onu bir şekilde alt etmeye karar verir. Bunun için de Süngerbob’un en sevdiği evcil hayvanı Gary’i kaçırıp, Kral Posedion’un yüz bakımında kullanması için kendisinin sarayına göndertir. En sevdiği dostuna tekrar ulaşmak isteyen Süngerbob da Patrick’le birlikte sarayın bulunduğu Atlantik Şehri’ne doğru eğlenceli bir maceraya atılır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Süngerbob Karepantolon: Firarda”, önceki iki filminde de olduğu gibi dayanışmanın, arkadaş olmanın ve özellikle finaliyle birlikte hayvan sevgisinin önemine vurgularda bulunuyor. Açıkçası hikayenin gidişatı, renkli mekanlar ve sürpriz karakterleri açısından 2004 yapımı ilk filmle benzerlikler taşıdığı da söylenebilir. Atlantik Şehri’ndeki rengarenk görsellik ve rap, pop, salon dansı gibi farklı türdeki şarkıların söylendiği sahneler de filme eğlenceli bir hava katmış. Patrick ve Süngerbob’un yargılandığı sahnede, Squidward, Bay Yengeç, Sandy gibi Süngerbob’un diğer yakın arkadaşlarının Mercan Kampı’nda nasıl tanıştıklarını, Süngerbob hakkında söyledikleri güzel sözler ve onun hayatlarına nasıl dokunduğunu anlatmalarıysa filmin en akılda kalıcı ve duygusal anlarını barındırıyor.

Çizgi hallerine alıştığımız karakterlerin 90 dakika boyunca 3D şekilde sunulması, sanki bir bilgisayar oyunun bölüm aralarındaki kısa hikayeleri izlemeye benziyor ama bir süre sonra o tarza da alışıyorsunuz. Bir sahnede Süngerbob ve Patrick ‘’Sende beyin yerine kum torbası var!’’ gibisinden bir sözlü atışmaya giriyor ama sonra barışıyorlar. Cehennem Salonu bölümündeki El Diablo’nun yanması, salondaki korsanların görünüşü ve dev şövalye kıyafetinin vücudu, kolları ve bacakları ters çevrilmiş vaziyette muhafızlara doğru geldiği bazı anlar çocukları korkutabilir. Ayrıca Keanu Reeves’in canlandırdığı Bilge karakterinin, bir çalının içerisinde kafasıyla yer alması da çocukların aklını karıştırabilir. Süngerbob ve Patrick'in, Atlantik Şehri'ne gittiklerinde oradaki bir kumarhanede rulet oynadıkları bazı sahneler var. Çok uzun sürmeyen ve komedi amaçlı yapılmış bu sahnelerde yine de dikkat etmekte fayda var. 

“Süngerbob Karepantolon: Firarda”, Netflix üzerinden Türkçe dublaj desteğiyle izlenebilir. * Furkan Erkan  


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap