SÜPER YETENEK    7+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hayallerinin peşinden giden bir çocuğun rock müzikle karışık hikayesi, yer yer iyi ama bazı sorunları da var.

Bir Tibet çomar köpeği olan Bodi, barışçıl koyunların sakinlerini oluşturduğu kasabada babası Khampa’nın ve onun çalıştırdığı ekibinin koruması altında büyür. İri kurt Linnux’un liderliğini yaptığı bir kurt çetesinin tehditi altındadırlar. Khampa oğlu büyüyünce bir gün kasabayı koruma ekibinin başına geçeceğini düşünüyor ve oğlunu o günler için eğitiyordur. Ancak Bodi’nin müziğe aşırı düşkünlüğü vardır. Khampa en başta buna engel olmak için kasabanın tamamında müziği yasaklar. Ancak Bodi bir gün üstlerinden geçen bir uçaktan düşen bavulda bulduğu bir radyo sayesinde efsanevi rock yıldızı Angus Scattergood'un şarkısını dinler ve çok etkilenir. Bodi kesinlikle müzik yapmak istediğini biliyordur artık.

Arkadaşı babasına en azından oğluna bir kez şansını denemesi için fırsat vermesini söyler. Khampa sonunda inadından döner ve Bodi’nin şehire gidip müzisyen olmayı denemesine izin verir. Linnux’un adamları bunu görünce onu kaçırmak için peşine takılırlar. Bodi kendi yaptığı gitarıyla Angus Scattergood'la tanışmaya çalışır. Bu arada Angus da küçük bir yaratıcılık krizi içindedir.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bodi’nin müzik tutkusunun peşinden gitmesi filmin en güzel mesajı elbette. Babasının inadını kırıp ona fırsat vermeyi kabul etmesi de ebeveynler için doğru bir mesaj. Yasaklamanın bir işe yaramadığını, uzlaşmak ve doğru iletişimin önemi vurgulanıyor. Angus da kibirli ve yardım etmeye çok gönüllü değil en başta ama gelişmeler onu da bir şekilde değiştiriyor.

Ama birkaç küçük mesele var; Linnux ve çetesi mafya organizasyonu gibi tasarlanmışlar. Siyah takım elbise giyen kravatlı kurtlar görüyoruz. Başlangıçta kasabaya yaptıkları saldırı sırasında da biraz korkunç görünüyorlar. Bir de bir sahnede arabalarla kıstırdıkları Bodi’yi makinalı tüfekle saldırır gibi uyuşuturucu iğne fırlatan silahlarla tarıyorlar. Çıkan karmaşada en çok birbirlerini vuruyorlar... Bar gibi bir yerde içki içer gibi oturan Khampa ve arkadaşı da görünmeyen bir barmene ‘bir shot buğday çivi suyu Sam” diye sipariş veriyorlar. Shot bardaklarında içki içer gibi takılıyorlar. ‘Şapşal’, ‘salak’, ‘kafasız’ ve ‘lanet’ gibi bazı ifadeler de yer yer diyaloglarda kullanılıyor.

Mafya motifi ne kadar parodileştirilmiş olursa olsun çocuk filmlerinde kullanılmamalı bizce. Film ülkemizde vizyona 7+ yaş sınıfıyla girmiş. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

COCO   7 +

8.5 /10

Zor bir konuyu o kadar farklı bir yerden ve iyi anlatıyor ki, sevmemek mümkün değil. Devamı

Süre: 109 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Lee Unkrich

Oyuncular: Anthony Gonzalez (ses), Gael García Bernal (ses), Benjamin Bratt (ses), Alanna Ubach (ses), Renee Victor (ses)

SÜPER YETENEK 2   6 +

4.5 /10

İlk filmin altında kalan bir devam filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Mark Baldo

Oyuncular: Michael Adamthwaite (ses), Ashleigh Ball (ses), Graham Hamilton (ses), Brian Drummond (ses), Kathleen Barr (ses)

SÜPER YETENEK   7 +

6.5 /10

Hayallerinin peşinden giden bir çocuğun rock müzikle karışık hikayesi, yer yer iyi ama bazı sorunları da var. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Ash Brannon

Oyuncular: Luke Wilson (ses), Eddie Izzard (ses), J.K. Simmons (ses), Lewis Black (ses), Matt Dillon (ses)

50 CESUR KEMANCI   10 +

7.5 /10

Çocukları müzik eğitimine özendirebilecek, dramatik bir aile filmi. Devamı

Süre: 118 dk. Yapım Yılı: 1999

Yönetmen: Wes Craven

Oyuncular: Meryl Streep, Angela Bassett, Gloria Estefan, Aidan Quinn, Cloris Leachman